Dość niespodzianek! Wejdźmy razem w 2021 rok spokojnie – przede wszystkim w kwestiach księgowości. Stworzyliśmy przejrzysty poradnik, w którym opisaliśmy, jak przygotować się na nowy rok i co zrobić, aby poprawić funkcjonowanie firmy. Oto 7 prostych kroków, które pozwolą Ci czerpać jeszcze więcej z Twojego biznesu.
Krok 1. Analiza sytuacji finansowej firmy
Przeanalizuj obecną sytuację finansową firmy. Przyjrzyj się wynikom, które Twój biznes zanotował w bieżącym roku. Przelicz, porównaj i szacunkowo zaplanuj założenia na nowy rok. Po co robić aż tak wnikliwą analizę? Przede wszystkim po to, aby nie dać się zaskoczyć np. nieplanowaną stratą. Niestabilna sytuacja finansowa może bowiem uniemożliwić zaciągnięcie kredytu lub wzięcie leasingu. Dobrze też mieć pod pewną kontrolą nie tylko straty, ale i zyski oraz planowane wydatki, np. na rozwój biznesu. Brak balansu w tym zakresie i niekontrolowana nagła zwyżka mogą przełożyć się m.in. na wysokie podatki.
Krok 2. Zmiana formy opodatkowania
Czas na jeszcze dokładniejsze oszacowanie planowanych przychodów, ale tym razem pod kątem formy opodatkowania. Czy wiesz, że być może w nowym roku najbardziej opłacalna będzie dla Ciebie zmiana dotychczasowych rozliczeń? Oto kilka przykładów, które możesz rozważyć:
-
przejście np. ze skali na podatek liniowy lub z ryczałtu na skalę itd. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej,
-
wybór CIT estońskiego, który umożliwi Ci m.in. przeznaczenie środków na rozwój swojej działalności i zwolnienie w takim wypadku z podatku CIT w przypadku spółki z o.o.,
-
rozważanie kwestii, czy dobrym rozwiązaniem będzie zmiana prowadzenia działalności gospodarczej na spółkę,
-
zastanowienie się, czy w 2021 roku konieczne będzie wzięcie kredytu lub leasingu, bo do tego kroku trzeba się wcześniej przygotować.
Krok 3. Zmiana rozliczeń podatkowych
Z podatków można rozliczać się co miesiąc lub co kwartał. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Czy wiesz natomiast, że przed nastaniem 2021 rokiem warto przeanalizować możliwość zmiany w tym zakresie? Przykładowo może to być przejście z rozliczeń miesięcznych na kwartalne. Takie rozwiązanie pozwoli bowiem zwiększyć płynność w zakresie CIT i VAT. Ten prosty krok może sprawić, że będzie Ci o wiele łatwiej planować rozlokowanie swojego kapitału, przez co będziesz w stanie nim jeszcze lepiej zarządzać. Sprawdź naszego bloga, na którym pisaliśmy o zmianach na koniec roku w firmie.
Krok 4. Wprowadzenie metody kasowej
Jeśli opłacanie podatku VAT za wystawione, ale nieuregulowane faktury, to problem Twojej firmy, przed nastaniem 2021 roku pomyśl o metodzie kasowej. Na czym ona polega? Należny VAT opłacasz dopiero w momencie, gdy Twój kontrahent ureguluje wystawioną przez Ciebie fakturę. Jednocześnie odliczasz VAT z faktur zakupowych dopiero wtedy, gdy Ty zapłacisz swoje zobowiązania. Czasem może to być milowy krok do zwiększenia płynności Twojego przedsiębiorstwa. O metodzie kasowej przeczytasz w naszym artykule Nie płacą Ci faktur? Przestań płacić za to VAT.
Krok 5. Zastosowanie małego ZUS plus
Mały ZUS plus to ułatwienie dla przedsiębiorców, które pozwala obniżyć koszty prowadzenia działalności. Obowiązuje od 1 lutego 2020 r. Aby skorzystać ze zniżek wystarczy wykazać odpowiednie przychody (nie mogą one przekroczyć 120 tys. zł). Należy też prowadzić firmę przez określony czas – nie mniej niż 60 dni kalendarzowych w poprzednim roku kalendarzowym. Główny cel małego ZUS plus? Obniżenie składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. Więcej przeczytasz na biznes.gov.pl.
Krok 6. Wprowadzenie controllingu
Chcesz przeanalizować możliwość zmiany sposobu prowadzenia księgowości tak, aby wprowadzić controlling i czerpać pełne informacje o kondycji firmy? Początek roku sprzyja tak dużym nowościom. Controlling należy traktować jako doskonałe narzędzie do sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem. Dobrze wdrożony, ma bowiem wspierać kadrę kierowniczą lub menedżerską w dążeniu do osiągania wyznaczonych dla firmy celów. Opisaliśmy to na konkretnych przykładach naszych Klientów, czyli firmy gastronomicznej, kosmetycznej i pewnej spółki. Wszyscy oni mogli podjąć lepsze decyzje, dzięki oparciu na „twardych” danych, które im dostarczyliśmy.
Krok 7. Odwiedź nas i wprowadźmy zmiany razem!
Jesteś Klientem Starlit? Pamiętaj, że zawsze masz możliwość odwiedzenia naszego biura. Wspólnie zaplanujmy tę wizytę i przygotujmy się razem na nowy rok. Pomożemy Ci przyjrzeć się Twojej firmie z zupełnie nowej perspektywy. Podpowiemy, gdzie należy szukać dodatkowych możliwości. Razem wdrożymy też zmiany, które jeszcze lepiej przygotują Cię na nowości związane z 2021 rokiem. Brzmi obiecująco, prawda? Skontaktuj się z nami i sprawdź nasze możliwości!
Jak przygotować się na nowy rok pod kątem księgowości? Najlepiej kompleksowo. Przejdź przez nasze siedem punktów i dowiedz się, co jeszcze możesz poprawić w funkcjonowaniu swojej firmy.
Aby uzyskać więcej informacji i bezpośrednie wsparcie, odwiedź nasze biuro.