Inwestowanie na plus ze Starlit - nieruchomosci

Cykl: Inwestowanie na plus ze Starlit. Część 3: Nieruchomości.

Nieruchomości to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia kapitału. Lokowanie dodatkowych środków w kupno domu czy mieszkania to chętnie wybierana forma inwestycyjna. Jakie są optymistyczne, neutralne i pesymistyczne prognozy na najbliższy czas? Sprawdź w naszym tekście!

Inwestowanie na plus ze Starlit to nowy cykl, w którym znajdziesz informacje dotyczące ciekawych form lokowania majątku. Przygotowujemy go wraz z profesjonalistami, którzy od lat zajmują się portfelami inwestycyjnymi swoich klientów. Ten odcinek powstał dzięki współpracy z Tomaszem Małkiem – inwestorem, przedsiębiorcą, nieruchomościowym pasjonatem, licencjonowanym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami oraz blogerem (czytamyofinansach.pl).  

Prognozy dla inwestujących w nieruchomości

Początek roku, czyli czas przed pandemią, był dla deweloperów optymistyczny – sprzedaż oscylowała wokół szacowanych wyników. Marzec przyniósł jednak mniejszą liczbę gotowych do oddania mieszkań. Skoro było ich mniej, deweloperzy nie mogli ich sprzedawać taniej. Niemniej, była to tendencja chwilowa – po jakimś czasie wszystko wraca bowiem do normy. Są mieszkania, ale czy chcemy je kupować? Scenariusz wydaje się być następujący: jeśli będziemy mieli do czynienia z niepewnością w gospodarce, recesją i gorszą sytuacją firm deweloperskich – spadki cen mieszkań są nieuniknione. Jak szacuje PKO BP, spadek sprzedaży mieszkań może wynieść w najbliższych kwartałach 50-60%, gdyż już teraz ok. 20-30% klientów wycofuje się z umów rezerwacyjnych1.

Optymizm i pesymizm w prognozach mieszkaniowych

Sytuacja na rynku nieruchomości jest dość niepewna. Najem krótkoterminowy jest wstrzymany: jest mniej turystów, nie wiadomo, kiedy wrócą studenci. Coraz trudniej dostać kredyt i nawet wynajem mieszkań zaczął powoli tanieć. Szacuje się, że popyt na inwestycje w mieszkania będzie topniał. Według PKO BP dołek przypadnie na końcówkę roku i przeciągnie się do połowy 2021 r. Chęć lokowania kapitału w nieruchomości może być więc chwilowo osłabiona, ale wróci do normy (wersja optymistyczna). Warto jednak pamiętać też, że w perspektywie kilkudziesięciu lat społeczeństwo będzie się starzało, co przyczyni się do mniejszego zapotrzebowania na nowe mieszkania, a inwestycja w nieruchomości nie będzie już tak intratna (wersja pesymistyczna). Czy, i jak, pandemia wpływa na rynek mieszkań? Dzięki analizie gethome.pl2, ujawniły się pewne tendencje związane z COVID-19: · ponad 70% pośredników zauważyło wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkania i domu, · rynek najmu krótkoterminowego, który do tej pory wydawał się bezpieczną przystanią inwestorską, przestał nią być (przynajmniej czasowo), · sytuacja epidemiologiczna nie przekłada się na terminowość realizowanych transakcji zakupu nieruchomości. Ponad 60% z nich odbywa się zgodnie z planem, · zgodnie z rozporządzeniami, agencje dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia, · praca w systemie zdalnym nie wpływa negatywnie na przebieg transakcji.

Skrajny pesymizm w kwestii inwestycji w nieruchomości

Ciekawym spojrzeniem na rynek nieruchomości jest teza, że wielu deweloperów już dawno przewiduje, co niedobrego może się stać w najbliższej przyszłości. I to właśnie z tego powodu oferują klientom atrakcyjne zniżki i promocje. Jednym słowem: wabią ich, póki nie jest za późno. W myśl tego poglądu, inwestycja w nieruchomość na wynajem przestaje być opłacalna (mniej turystów, studentów, firmy przechodzą na pracę zdalną i zwalniają biura). Dodatkowo, wraz ze wzrostem bezrobocia ceny mieszkań w Polsce zaczną najprawdopodobniej sukcesywnie spadać. Inwestorzy powinni więc obejmować w swoich kalkulacjach nie tylko dziś, ale przede wszystkim perspektywę długoterminową3.

Wnioski

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest dynamiczna. Wybierając tego typu formę inwestycji, zawsze warto zasięgnąć porady specjalistów i oszacować, ile, i czy w ogóle, możemy zarobić na danej transakcji. Na blogu naszego specjalisty, Tomasza Małka, czytamyofinansach.pl znajdziesz m.in. wykaz publikacji, które warto przeczytać, a także garść informacji z rynku nieruchomości.

Podoba Ci się nasz cykl inwestycyjny? Masz pytania? Chciałbyś skonsultować ze specjalistami swój pomysł na zabezpieczenie majątku?
Skontaktuj się z nami – dzięki naszej współpracy z podmiotami zajmującymi się rynkiem inwestycji, otrzymasz odpowiednie wsparcie i odpowiedź na nurtujące kwestie.