Koniec roku w firmie. Potwierdzanie sald, zmiana opodatkowania JDG oraz przejście na VAT kwartalny
Końcówka roku to dla większości firm gorący okres. Inwentaryzacja, ewentualne zmiany w opodatkowaniu działalności, decyzja o zmianie okresu rozliczania podatku dochodowego czy o przejściu na VAT kwartalny. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się w tym okresie pytania!
Czym jest inwentaryzacja przez potwierdzanie sald?
Jako że w wielu firmach koniec roku podatkowego pokrywa się z końcem roku kalendarzowego – w grudniu głównym tematem staje się przeprowadzenie inwentaryzacji. Jedną z metod stosowanych najczęściej w tworzeniu spisu jest potwierdzenie sald. Polega na wzajemnym uzyskaniu oświadczeń – od przedsiębiorcy i jego kontrahenta – na temat wspólnych rozrachunków ujętych w księgowości. Każda różnica, która zostanie tu wykryta, musi zostać wyjaśniona i prawidłowo rozliczona.
Coroczna inwentaryzacja, czyli spis z natury składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia, to obowiązek każdego przedsiębiorcy, nawet tego, prowadzącego jedynie jednoosobową działalność gospodarczą.
Czy wystawianie potwierdzeń sald od kontrahentów jest konieczne?
Tak. Dopiero otrzymanie od kontrahenta potwierdzenia (czy to w formie tradycyjnej, czy mailowej z podpisem elektronicznym) jest dowodem prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji należności. Ustawa o rachunkowości zastrzega, że inwentaryzacja aktywów finansowych może odbyć się tylko drogą otrzymania od kontrahentów czy banków potwierdzeń, co do prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych danej firmy stanu aktywów oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic (art. 26).
Niezależnie od liczby odbiorców, do każdego z nich musisz wysłać osobne potwierdzenie salda. Brak potwierdzenia ze strony dłużnika to saldo niepotwierdzone (w przepisach nie uwzględnia się tzw. milczącego potwierdzenia salda).
Zmiana formy opodatkowania dla JDG w 2019 roku
Końcówka roku to czas, gdy warto zastanowić się nad ewentualną zmianą formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Dotychczas zmiany należało dokonywać do 20 stycznia kolejnego roku. W 2019 roku podatnik będzie mógł dokonać zmiany do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. Nową formę opodatkowania zgłaszamy osobiście w urzędzie skarbowym albo elektronicznie – za pomocą ePUAP lub dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu.
O tym, jaki rodzaj rozliczenia z urzędem skarbowym wybrać pisaliśmy m.in. w artykule „Jak założyć działalność gospodarczą w 2018 roku?”. Wśród dostępnych opcji mamy:
zasady ogólne – najpopularniejsza forma rozliczeń, w której obowiązują dwie skale – 18% (dochody poniżej 85 528 zł) i 32% (dochody powyżej 85 528 zł),
podatek liniowy – stała stawka opodatkowania 19%,
ryczałt ewidencjonowany – uproszczona forma opodatkowania, w której podatnicy płacą podatek od przychodów,
kartę podatkową – miesięczny podatek, który ustalany jest przez naczelnika urzędu skarbowego.
Zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania swojej firmy w styczniu 2019? Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci zalety i wady każdej z opcji i podpowiemy, która forma będzie najlepsza dla Twojego biznesu.
Rozliczanie podatków – czy można ustalić nowe terminy?
Tak, można. Grudzień to dobry czas na podjęcie decyzji nie tylko o zmianie formy opodatkowania, ale także o terminie płatności zobowiązań. Co do zasady podatek dochodowy rozlicza się miesięcznie. O jakich terminach musi każdego miesiąca pamiętać przedsiębiorca? Przede wszystkim:
do 7 – rozliczenie karty podatkowej,
do 20 – płatność zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, a także zaliczka na podatek dochodowy od osób prowadzących działalność na zasadach ogólnych,
do 25 – rozliczenie VAT (także VAT kwartalny – do 25 każdego miesiąca po kwartale), składany formularz VAT-7, VAT EU oraz wysyłany JPK_VAT.
Jak zmienić okres rozliczania podatku dochodowego?
Terminy płatności podatku dochodowego można zmienić z miesięcznych na kwartalne. Sposób ich naliczenia pozostaje ten sam, zmienia się jedynie częstotliwość rozliczeń z urzędem (z 12 do 4). Aby zmienić sposób rozliczania na kwartalny należy zaktualizować dane w CEIDG przy pomocy formularza CEIDG-1. Można też wysłać list z zawiadomieniem do naczelnika US.
Zgodnie z art. 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są zobowiązani do dnia 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek.
Co zrobić, aby przejść na VAT kwartalny?
Kwartalnie rozliczać można również VAT. Zasada zmiany jest tu inna niż w przypadku podatku dochodowego. VAT-owiec ma w ciągu roku aż cztery możliwości przejścia na rozliczenia kwartalne – może to nastąpić do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się w ten sposób. Warunkiem jest, aby był tzw. małym podatnikiem (np. wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro).
O przejściu na VAT kwartalny zawiadamiasz pisemnie naczelnika US. Formularzem aktualizacyjnym jest VAT-R.
Grudniowe podsumowanie
Prowadzisz firmę? Końcówka roku to czas, abyś podsumował:
czy zebrałeś potwierdzenia sald od swoich kontrahentów (inwentaryzacja)?
czy chcesz wybrać inną formę opodatkowania JDG (do 20 stycznia 2019)?
czy chcesz zmienić płatności podatku dochodowego na kwartalne (do 20 lutego 2019)?
czy chcesz rozliczać VAT kwartalnie (do 20 lutego 2019)?
Jeśli odpowiedziałeś TAK na którekolwiek z powyższych pytań – zastanów się, czy w procesie zmiany nie będziesz potrzebował wsparcia profesjonalistów? Zapraszamy do kontaktu!
Aleksandra Olszówka
Dyrektor i współwłaściciel Starlit, z wykształcenia ekonomista, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy, prawa gospodarczego, tworzenia i zarządzania spółkami kapitałowymi. W wolnym czasie podróżuje, realizuje się w kuchni oraz słucha dobrej muzyki. Relaksuje ją trwanie w ciszy.