Dlaczego warto zainwestować w controlling i rachunkowość? [5 powodów]

Dlaczego warto zainwestować w controlling i rachunkowość? [5 powodów]

Controlling finansowy lub controlling personalny – zastanawiasz się, po co wprowadzać rachunkowość i controlling do biznesu? Podpowiadamy: żeby dostać odpowiedzi na trudne pytania, mieć dostęp do nowej wiedzy i czerpać informacje z generowanych danych. Sprawdź 5 głównych powodów inwestycji w controlling!

Co to jest controlling? To ogół działań zarządczych, których zadaniem jest wsparcie kadry kierowniczej lub menedżerskiej w dążeniu do osiągania wyznaczonych dla firmy celów. W skrócie: controlling to świetne narzędzie do zarządzania biznesem. O procesie pisaliśmy m.in. w tekście Nowe usługi Starlit! Rachunkowość zarządcza i controlling w Twojej firmie.

Nie wiesz, dlaczego warto inwestować w controlling? W naszym tekście znajdziesz kilka najważniejszych powodów.
 1. Bo obejmuje wiele dziedzin w firmie – od controllingu finansowego do controllingu personalnego

Dlaczego inwestycja w controlling w przedsiębiorstwie jest opłacalna dla biznesu? Ponieważ controlling to proces, który obejmie wiele gałęzi działania Twojej firmy. Pomoże usprawnić procesy sprzedaży, zakupów czy promocji. Wśród najczęściej wyróżnianych rodzajów controllingu znajdują się controlling finansowy (dotyczący przepływu gotówki w firmie) i controlling personalny (dotyczący kadr).

Często wymienianymi są też controlling wiedzy, inwestycyjny, zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji, marketingowy, sprzedaży, a nawet controlling ekologiczny, czy w obszarze przetwarzania danych.

Przeczytaj koniecznie Skuteczny controlling w małej gastronomii [CASE STUDY #1].
Dzięki różnym rodzajom controllingu skuteczniej podejmiesz kluczowe decyzje w swojej firmie, co w prosty sposób przełoży się na optymalizację biznesu.
 1. Bo rachunkowość i controlling pozwalają lepiej planować

Controlling w przedsiębiorstwie, szczególnie ten dobrze przeprowadzony, pozwala na lepsze planowanie. Cel controllingu to pomoc w dobraniu odpowiednich narzędzi planistycznych i opracowaniu procedur związanych z planowaniem. Co więcej, dzięki controllingowi stworzysz plany częściowe, które z powodzeniem przekształcisz (poprzez konsolidację) w plany główne. Controlling zapewnia też wsparcie w wyborze i konfiguracji odpowiednich narzędzi informatycznych potrzebnych do planowania.
Dlaczego warto postawić na controlling w przedsiębiorstwie? Ponieważ zapewni on wsparcie w planowaniu działania Twojego biznesu.
 1. Bo controlling w przedsiębiorstwie pozwala sprawnie nadzorować

Controlling to dobry nadzór nad biznesem. Obszary, które obejmuje, to m.in.[1]:
 • nadzór nad systemem sprawozdawczości wewnętrznej – dzięki controllingowi zapanujesz nad przebiegiem dokumentów, raportowaniem i analizą w zakresie wszelkich odchyleń w realizacji budżetu,
 • nadzór nad przebiegiem planowanych procesów – controlling w przedsiębiorstwie to nadzorowanie procesów, po to, aby analizować poprawność wykonania zadań, a także szybko wykrywać i korygować nieprawidłowości,
 • nadzór na systemem sprawozdawczości zewnętrznej – controlling i rachunkowość w biznesie pomagają tworzyć szczegółowe raporty o stanie firmy (np. dla banków czy rady nadzorczej).
Przeczytaj więcej o controllingu w tekście Te same koszty i wyższe przychody. Skuteczny controlling w firmie kosmetycznej [CASE STUDY #2].
 1. Bo celem controllingu jest funkcja doradcza

Rachunkowość i controlling w przedsiębiorstwie zapewniają nie tylko raporty dla odbiorców zewnętrznych, ale także wewnętrznych. Co to znaczy w praktyce? Controlling jest niejako Twoim doradcą, który dostarcza Ci konkretnych opracowań i analiz potrzebnych do prowadzenia biznesu. Ta wiedza przyda się nie tylko Tobie – właścicielowi firmy, ale i wszystkim kierownikom lub innym pracownikom wyższego szczebla. Tego typu raporty pozwolą Wam przeprowadzić analizę efektywności inwestycji, a także lepszą kalkulację i rozliczenie kosztów.
Dlaczego opłaca się inwestować w controlling? Ponieważ pozwala on zdobyć dodatkowe informacje o działaniu biznesu.
 1. Bo controlling w przedsiębiorstwie to analityka

Controlling w przedsiębiorstwie pozwala analizować procesy. Sprawny controlling monitoruje otoczenie biznesowe, dostarcza informacji o sytuacji gospodarczej, a także o zmianach w niej zachodzących. Przekłada się to na łatwiejsze wyznaczenie kierunków rozwoju biznesu, a także łatwiejszy proces planowania w danej firmie.

Sprawdź tekst Renegocjowane umowy i wyższe zyski firmy. Controlling w kolejnej odsłonie [CASE STUDY #3].
Cel controllingu w Twojej firmie to dostarczenie najlepszych narzędzi analitycznych, które pozwolą Ci maksymalnie rozwinąć planowanie strategiczne.

Podsumowanie, czyli po co mi controlling w przedsiębiorstwie

Controlling to dla Twojej firmy m.in. prosta i skuteczna:
 • optymalizacja kosztów,
 • analiza kapitału ludzkiego,
 • forma zarządzania finansami,
 • ocena sytuacji biznesu.
Masz firmę i potrzebujesz profesjonalnych usług rachunkowości i controllingu? Chcesz przekształcić działalność w spółkę? A może zastanawiasz się, jaki jest koszt działalności gospodarczej w 2020 roku? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy zrobić dla Twojego biznesu!

[1]Źródło: http://www.wbc.poznan.pl/Content/111416/Krzepkowska_Marta-rozprawa_doktorska.pdf
Poczytaj o przykładach skutecznego controllingu wdrożonego u naszych Klientów: