Zakup gotowej spółki – o czym warto pamiętać?

Zakup gotowej spółki – o czym warto pamiętać?

Zamierzasz kupić gotową spółkę? To proste rozwiązanie pozwoli Ci natychmiast rozpocząć działalność gospodarczą. Zalety? Oszczędność czasu i szybkie załatwienie formalności. Sprawdź, jak to działa i dowiedz się, jakie są rodzaje spółek, do kiedy należy zgłosić się do VAT i do KRS.

Jaką spółkę kupić? Rodzaje spółek w Polsce

Zastanawiasz się nad zakupem gotowej spółki, która jest w pełni zarejestrowanym podmiotem? Musisz pamiętać, że w Polsce do wyboru masz kilka rodzajów spółek, o czym pisaliśmy m.in. w artykule Jaką formę prowadzenia działalności wybrać. Wśród nich wyróżniamy:

 • spółki cywilne,
 • spółki handlowe,
 • spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna),
 • spółki osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

Dlaczego chętnie wybieramy spółki z o.o.?

Spółki z o.o. pozwalają optymalizować koszty prowadzenia biznesu. Dają przedsiębiorcy bezpieczeństwo – wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają jedynie do wielkości wniesionych wkładów i wyłączona jest odpowiedzialność ich majątkiem osobistym. Spółka z o.o. a ZUS? Ta forma działalności umożliwia uniknięcie comiesięcznych pełnowymiarowych składek.

Gotowa spółka w Starlit

Coraz więcej naszych Klientów chce wprowadzić swój biznes na wyższy poziom. Aby to zrobić, najczęściej decydują się na przekształcenie w spółkę. Nic dziwnego, obniżenie CIT do 9% przełożyło się na wzrost rejestracji nowych spółek w KRS. Jak wynika z raportu Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w całym 2019 roku w KRS zarejestrowano ponad 47 tys. firm. To wzrost aż o 5,03% w stosunku do poprzedniego roku.

Zalety kupna gotowej spółki w Starlit

 • gotowość do działania – z kupioną gotową spółką można natychmiast rozpocząć działalność gospodarczą,
 • kompleksowa oferta – spółki są w pełni zarejestrowanymi podmiotami,
 • brak zobowiązań – spółki nie posiadają zobowiązań i nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej,
 • ograniczone formalności – samodzielne zakładanie spółki, w przeciwieństwie do kupna gotowej, jest czasochłonne, o czym pisaliśmy m.in. w tym tekście.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat zakupu gotowych spółek – skontaktuj się z nami!

Zgłoszenie do VAT. Czy konieczne?

Zdecydowałeś się na spółkę? Pamiętaj, że VAT to podatek pośredni, który opłacamy podczas nabycia towaru lub usługi. Co do zasady, dla przedsiębiorcy powinien być niedostrzegalny ekonomicznie. VAT jest obligatoryjny w przypadku niektórych biznesów. Przeczytasz o tym w tekście Kiedy bezwzględnie należy być VAT-owcem. Kto musi być VAT-owcem? M.in.:

 • prowadzący biznes w zakresie usług doradczych,
 • prawnicy,
 • jubilerzy,
 • dokonujący dostaw np. srebra, złota,
 • wszyscy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła kwotę 200 tys. zł,
 • inne wymienione w ustawie podmioty.
Istnieją sytuacje, w których decyzję o przejściu na VAT podejmuje za nas ustawodawca (dając możliwość zwolnienia z VAT lub nakazując obligatoryjne opłacanie podatku).

Terminy, czyli kiedy zgłosić się do VAT i KRS

Warto pamiętać, że kupując gotową spółkę w Starlit masz do wyboru zarówno te z VAT PL, UE, ale i bez VAT. Dzięki temu rejestracja jest naprawdę szybka, a Ty nie musisz się martwić np. o składanie formularza VAT-R.

Jeśli samemu zakładasz spółkę, pamiętaj o terminach zgłoszenia do VAT. Zgłoszenie złóż:

 • odpowiednio wcześnie – tj. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, opodatkowanej podatkiem VAT,
 • przed dniem, w którym utracisz prawo do zwolnienia – tj. po przekroczeniu limitu 200 tys. zł wartości sprzedaży netto w ciągu roku podatkowego,
 • przed początkiem miesiąca, w którym rezygnujesz ze zwolnienia – zwolnienia podmiotowego lub zwolnienia, które przysługuje ci jako rolnikowi ryczałtowemu.

Zmiany w KRS. Z gotową sp. z o.o. nie musisz się martwić

Ponieważ gotowe spółki z o.o. w chwili sprzedaży są w pełni ukształtowanymi podmiotami prawnymi, posiadają m.in. kapitał zakładowy w wysokości od 5 tys. zł, uniwersalną umowę spółki, a także nadane numery: KRS, NIP, REGON.

Nie musisz więc pamiętać o zgłoszeniu do KRS na formularzu KRS-W3. W „normalnym” trybie zakładania sp. z o.o., według art. 22 ustawy o KRS, wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kupnie gotowych spółek? Napisz do nas lub zadzwoń. Wyjaśnimy Ci zagadnienia związane z tym tematem i pomożemy dobrać odpowiednią formę działalności dla Twojego biznesu!