Spółka z o.o. – dla kogo nie będzie dobrym rozwiązaniem? Wbrew pozorom istnieją takie grupy przedsiębiorców. I choć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością polecamy wielu naszym Klientom, to jakiejś części też odradzamy. Dlaczego? Przeczytajcie sami.
Chcesz założyć spółkę z o.o.? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci poznać jej zalety i ewentualne wady, a także ocenić, czy ta forma biznesu będzie dla Ciebie odpowiednia.
Zasada 1: Spółka z o.o. – nie dla najmniejszych
Czy Twoja działalność jest bardzo mała? Na co dzień nie masz dużego ryzyka finansowego? Nie potrzebujesz dodatkowego prestiżu, związanego z formą sp. z o.o.? Działasz w dość bezpiecznej branży? Jeśli tak – zrezygnuj ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego? Ponieważ, jeśli nie zainwestowałeś w swoją firmę dużych środków, a ponoszone w związku z działalnością straty nie są w stanie zachwiać Twoim budżetem, to nie musisz się chronić za parasolem spółki. Forma sp. z o.o. pozwala wspólnikom ograniczyć odpowiedzialność majątkową, przez co ewentualni wierzyciele nie mają dostępu do majątku osobistego przedsiębiorców. Jeśli jednak koszty prowadzenia Twojej działalności i pieniądze, które w nią zainwestowałeś są małe – automatycznie spada Twoje ryzyko finansowe.
Przykładowe działalności: tłumacz, doradca biznesowy, wolny zawód
Zasada 2: Brak kapitału? Odradzamy sp. z o.o.
5 tysięcy zamrożone na poczet spółki to dla Ciebie za dużo? Koszty księgowości rzędu np. 500 zł znacznie zachwiałyby Twoim budżetem? Tzw. podwójne opodatkowanie wiąże się dla Ciebie tylko i wyłącznie ze stratą? Nie wybieraj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sp. z o.o. to spółka kapitałowa, więc już z definicji musisz wnieść do niej środki pieniężne lub aport, o czym pisaliśmy w artykule Czym jest aport, czyli wkład niepieniężny do spółki. I choć sam koszt założenia sp. z o.o. znacznie zmalał, ponieważ możesz to zrobić przez internet (S24 – przeczytaj więcej) i bez wizyty u notariusza, to jednak każda późniejsza zmiana w umowie nadal wymaga potwierdzenia notarialnego. Co więcej, zarabiając musisz tu płacić niejako podwójny podatek. Najpierw obligatoryjny dla spółki CIT, a później jeszcze dodatkowo PIT – gdy w spółce działasz jako osoba fizyczna lub CIT – jako osoba prawna.
Przykładowe działalności: kosmetyczka, doradca kredytowy, franczyzobiorca
Zasada 3: Sp. z o.o. to nie ucieczka od ZUS
Chcesz optymalizować firmę i nie płacić ZUS? Zakładasz sp. z o.o. tylko po to, aby uniknąć comiesięcznych składek? Słyszałeś popularną opinię, że spółka pozwala za darmo zaoszczędzić 1200 zł (o tego typu „radach” pisaliśmy m.in. w naszym Antyporadniku)? Jeśli w Twoim przypadku to główne powody do przejścia na sp. z o.o. – odradzamy takie działanie. Owszem, spółka daje zwolnienie z ZUS, ale generuje inne koszty, o których wspominaliśmy już akapit wyżej. Co więcej, choć składki bywają dużym zmartwieniem, szczególnie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, to jednak w takim przypadku spółka nie będzie ratunkiem. Dlaczego? Zwolnienie dotyczy sp. z o.o., które tworzy… więcej niż jedna osoba. Niestety, podział „iluzoryczny”, w którym np. 1% w spółce ma Twój partner, a 99% masz Ty, może być bardzo łatwo podważony przez ZUS. Zobacz więcej w tekście Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) – zalety i wady.
Przykładowe działalności: fotograf, mechanik samochodowy, kucharz
Zasada 4: Sp. z o.o.? Nie, gdy wszystko robisz sam i przerażają Cię formalności
Lubisz najprostsze rozwiązania? Formalne procedury są dla Ciebie zbyt czasochłonne? Notariusz, KRS, aport, Kodeks spółek handlowych, a także sprawozdania finansowe – to za wiele dla Twojej firmy? Do tego wiesz, że nie możesz pozwolić sobie na wsparcie ze strony biura rachunkowego? Jeśli tak, lepiej zrezygnuj z sp. z o.o. Dlaczego? Zakładanie i prowadzenie księgowości spółek z o.o. to, w dobrym znaczeniu tego słowa, niemalże rutyna dla profesjonalnych firm. Oczywiście, można też zdecydować się na samodzielne otwarcie spółki, a nawet prowadzenie jej księgowości. Jednak lepiej zapoznać się wtedy z Kodeksem spółek handlowych, a także z naszym tekstem Jak założyć spółkę z o.o. – poradnik krok po kroku.
– W Starlit wiemy, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy maksymalnie skrócić drogę naszego Klienta od JDG do sp. z o.o., zweryfikować, czy dana forma prowadzenia działalności jest dla niego odpowiednia, a także chronić jego interesów i pomagać mu w obliczu zmieniających się przepisów– mówi Joanna Olczyk, Prezes Zarządu Starlit.
Przykładowe działalności: taksówkarz, cukiernik, przewodnik turystyczny
Zasada 5: Potrzebuję sp. z o.o., aby być anonimowym
Dzięki spółce chciałbyś „ukryć się” przed konkurencją? Prowadzić biznes anonimowo? Nie posługiwać się w nazwie swoim imieniem i nazwiskiem? Nie są to najlepsze powody, aby wybierać tę formę działalności. Paradoksalnie bowiem sp. z o.o., przez coroczne sprawozdania finansowe za poprzedni rok obrotowy, które składa się do KRS (są one oficjalnie dostępne), pokazuje swoją kondycję, rentowność, poczynione inwestycje. Te informacje to baza wiedzy dla innych podmiotów. Szczególnie, gdy same działają w podobnej branży, a nie są objęte obowiązkiem rocznych sprawozdań. Spółka nie jest gwarantem poczucia anonimowości, a wręcz przeciwnie – zapewnia bardzo wysoki stopień transparentności.
Przykładowe działalności: korepetytor, kierowca, opiekunka
Dla kogo sp. z o.o.? Podsumowanie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną ze wszystkich dostępnych form spółek. Większości przedsiębiorców sp. z o.o. przynosi realne korzyści, o czym pisaliśmy w artykule Nie taka spółka z o.o. straszna. Pozwala dobrze zorganizować księgowość, zaoszczędzić na pewnych aspektach prowadzenia firmy, wprowadzić realne optymalizacje, a także lepiej śledzić wydatki. Co więcej, odpowiedzialność wspólników nie dotyczy ich prywatnego majątku, a jedynie należącego do spółki. Mimo wszystkich zalet, warto mieć jednak na uwadze, że bywają przypadki, w których sp. z o.o. może się po prostu nie sprawdzić.
Sp. z o.o. to wiele korzyści, ale i nowe obowiązki. Zastanawiasz się, czy to forma dopasowana do potrzeb Twojej firmy? Umów się z nami na spotkanie. Przeanalizujemy wspólnie aż kilkadziesiąt podpunktów odnośnie spółki i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.