Spółka z o.o. a ZUS. Musisz to wiedzieć!

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla jednych firm – krok w rozwoju, dla innych – metoda na optymalizację. Niezależnie od tego, jaki cel przyświeca Twojej spółce – dowiedz się więcej na temat sp. z o.o. a ZUS. Nasze rady pozwolą Ci uniknąć najczęstszych błędów w tym zakresie! Sprawdź, kiedy w spółce nie trzeba opłacać składek ubezpieczeniowych.

Spółka z o.o. a obowiązkowy ZUS

Zacznijmy od opłacania składek. Obowiązek opłacania ZUS powstaje w momencie, gdy w danej spółce jest tylko jeden wspólnik. Dlaczego? Tego typu spółka (jednoosobowa) traktowana jest przez zakład ubezpieczeń tak samo, jak jednoosobowa działalność gospodarcza. Comiesięczne składki ubezpieczeniowe są zatem obowiązkiem. Co więcej, w przypadku takiej spółki z o.o. nie obowiązuje tzw. mały ZUS. Przedsiębiorca nie może skorzystać ze zniżki i musi opłacać składki od razu w pełnym wymiarze.  
Pamiętaj! W kontekście ZUS wybór osoby, z którą poprowadzimy spółkę jest kluczowy. I to nie tylko ze względu na przyszłość samego biznesu, ale i składki. Więcej na temat tworzenia spółki z o.o. i opłacania składek ubezpieczeniowych pisaliśmy m.in. w dość obszernym artykule Jak założyć spółkę z o.o. – poradnik krok po kroku, a także w II części cyklu „Antyporadnik, czyli jak nie zakładać firmy” – Forma prowadzenia działalności.

Spółka z o.o. a ZUS – kiedy nie płacę?

Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczy tego, kiedy przy założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie muszę opłacać ZUS. Odpowiedź: to zależy. Poniżej podajemy kilka przykładowych sytuacji, w których ZUS nie będzie comiesięcznym obowiązkiem. Oto one:
  • Funkcja w zarządzie a brak ZUS – przykładem na legalne „ominięcie” ZUS jest odpłatne pełnienie funkcji członka zarządu w sp. z o.o. na podstawie powołania. Odbywa się to na mocy uchwały zgromadzenia wspólników. Osoby sprawującej takie stanowisko w spółce nie zgłaszamy do ZUS. Podsumowując: członek zarządu, którego nie łączy ze spółką stosunek pracy lub umowa nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Ważne jest, aby pamiętać o podatku dochodowym i pierwszym progu podatkowym. Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu rozliczane jest tylko i wyłącznie wg. skali podatkowej.
  • Kontrakty menedżerskie w sp. z o.o. a ZUS – warto wiedzieć, że również przy dobrze zaplanowanym sposobie świadczenia pracy w spółce z o.o. możemy uniknąć płacenia ZUS. Mowa o kontraktach menedżerskich. Przykład? Jeśli członek zarządu jest objęty kontraktem menadżerskim (o charakterze umowy cywilnoprawnej, niemającej znamion umowy o pracę!), a dodatkowo występuje u niego zbieg tytułów (np. wykonuje już pracę z m.in. co najmniej minimalnym wygrodzeniem w innej spółce), to ubezpieczenie społeczne w kontrakcie menedżerskim jest dobrowolne.
 
Pamiętaj! ZUS nie uznaje spółek z o.o., w których pojawiają się tzw. wspólnicy iluzoryczni. Co to znaczy? To sytuacja, w której Twój partner biznesowy ma np. 1% udziału w spółce, a Ty – 99%. Ponieważ zachodzi tu rażąco nierówny podział udziałów, ZUS podczas kontroli może zakwestionować faktyczne istnienie wspólnika z 1% głosów w spółce.

Czy mogę mieć spółkę z o.o. z małżonkiem?

Tak. Ciekawym i często wybieranym przykładem na podział spółki, tak aby stała się wieloosobowa, jest zawiązanie jej z mężem lub żoną. Według litery prawa nie ma bowiem przeciwwskazań do prowadzenia sp. z o.o. z krewnymi. Co więcej, w takim przypadku obowiązuje zasada, że udziałowcy w kilkuosobowych sp. z o.o. nie podlegają dwóm ubezpieczeniom – tj. społecznemu i zdrowotnemu. Nie opłacasz zatem składek z tych tytułów. Jeśli małżonkowie w zarządzie spółki zostali powołani uchwałą – również nie płaci się powyższych składek.

Firma – spółka z o.o. – bez ZUS

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to, zaraz obok jednoosobowej działalności gospodarczej, jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia biznesu. W jakich sytuacjach przedsiębiorcy decydują się na spółkę? Na przykład wtedy, gdy ich firma się rozwija – skala sprzedaży czy produkcji znacznie wzrasta, a jdg nie jest już wystarczająca do prowadzenia biznesu. Założenie spółki to oczywiście liczne obowiązki (spisanie umowy, aktu założycielskiego, KRS), ale dzięki dobrze zaplanowanym działaniom także wiele korzyści, jak chociażby brak ZUS. Zastanawiasz się nad przejściem na sp. z o.o.? Nie wiesz, czy ta forma będzie optymalna dla Twojego biznesu? A może potrzebujesz wsparcia w związku z księgowością spółki? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji!