Ściąga ze zmian: CIT, PIT, VAT 2019-2020

Ściąga ze zmian: CIT, PIT, VAT 2019-2020

Jesteś VAT-owcem? Rozliczasz „młodego” pracownika? Płacisz faktury powyżej 15 tys. zł? A może jesteś „małym” podatnikiem? Sprawdź (i zachowaj!) naszą listę zmian w CIT, PIT i VAT na 2019-2020. W tekście m.in. o nowym sposobie wykreślenia z ewidencji VAT, podatnikach, którzy nie skorzystają już ze zwolnień, zmianach w JPK_VAT czy paragonach z NIP.

Zmiany w podatkach na 2019-2020

Końcówka wakacji przyniosła wiele nowości w podatkach. Chcesz poznać zmiany uchwalone w drugiej połowie roku 2019 i 2020 w PIT, CIT i VAT? Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Jeśli potrzebujesz większej dawki wiedzy podatkowej – sprawdź koniecznie fanpage Samir Kayyali Doradztwo Podatkowe. Znajdziesz tam aktualne wpisy dotyczące zarówno wprowadzanych, jak i dopiero planowanych zmian.

Jakie zmiany w PIT i CIT 2019?

Zaczynamy od podatków dochodowych od osób prawnych (CIT) i osób fizycznych (PIT). Obecnie możemy wyróżnić trzy ważne zmiany, które wpłyną na sposób ich rozliczania. Oto one, w kolejności powstania danego obowiązku:
 • zwolnienie z podatku „młodych” – osoby do 26 roku życia mogą korzystać z nowych preferencji podatkowych. Dotyczą one wszystkich, którzy pracują na umowy o pracę i zlecenie. Na czym to polega? Zwolnienie obejmuje wszystkie przychody „młodych” do wysokości nieprzekraczającej w danym roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Na 2019 rok (rozliczenie do kwietnia 2020) będzie to proporcjonalnie kwota 35 636 zł. Zmiana: od 1 sierpnia 2019 roku,
 • nowa definicja „małego” podatnika – „mały” podatnik to ten, którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro (a nie jak dotychczas: 1,2 mln euro). Zmiana: od 1 stycznia 2020 roku,
 • przelewy na niezgłoszone do US rachunki bankowe – zgodnie ze zmianami, przelewy za faktury powyżej 15 tys. zł musisz wykonywać na rachunki zgłoszone do urzędu skarbowego. Przeczytaj więcej o tzw. białej liście podatników. W przeciwnym razie (przelew na niezgłoszony numer konta) nie zaliczysz do kosztów podatkowych tej części przelewu, która przekracza kwotę 15 tys. zł. Zmiana: od 1 stycznia 2020 roku.

Zmiany w dokumentach VAT

Oprócz zmian w PIT i CIT, nowości pojawiły się także w popularnym podatku od towarów i usług (VAT). Czego dotyczą? Przede wszystkim samych dokumentów, które składamy do urzędu. Założeniem jest tu ujednolicenie i ułatwienie podatnikowi składania m.in. deklaracji VAT-owskich. Większość zmian, jeśli nie zaznaczono inaczej, obowiązuje od 1 kwietnia 2020 roku („duzi” przedsiębiorcy) i od 1 lipca 2020 roku (średni, mali i mikroprzedsiębiorcy).

Poniżej lista najważniejszych nowości w dokumentacji VAT:
 • JPK_VAT obejmie VAT-7/VAT-7K – podatnicy nie będą musieli składać oddzielnie VAT-7 i VAT-7K, a jedynie przesyłać nowy plik JPK_VAT. Będzie on składał się z dwóch części – deklaracyjnej i ewidencyjnej oraz będzie wspólny dla deklaracji VAT i ewidencji VAT,
 • likwidacja załączników do deklaracji VAT – załączniki, które obecnie należy dołączać do deklaracji VAT, zostaną zastąpione polami wyboru w strukturze JPK_VAT,
 • koniec informacji podsumowujących VAT-27 – informacje, które dotąd były przekazywane w VAT-27, wyszczególnimy już w ramach JPK_VAT,
 • zniesienie obowiązku raportowania rozliczenia podatku z importu – według nowych przepisów nie ma już obowiązku przedstawiania naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów potwierdzających rozliczenie podatku z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej. Zmiana: dla wszystkich od 1 kwietnia 2020 r.

Kto (nie) skorzysta ze zwolnienia VAT?

Kolejna grupa zmian w VAT dotyczy zwolnień VAT. Co się zmieni? Po pierwsze, od września 2019 roku powstają nowe kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać już ze zwolnień podmiotowych VAT. Będą to wszyscy ci, którzy dokonują w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość dostaw:
 • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
 • urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
 • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28).
Ze zwolnienia nie skorzystają także ci, którzy świadczą usługi ściągania długu i faktoringu.

Wykreślenie z rejestru VAT

Po drugie, od września 2019 roku zmienia się sposób wykreślenia z rejestru podatników VAT oraz VAT UE. Z nowych przepisów wynika, że:
 • nieskładanie deklaracji VAT-7/VAT-7K skutkuje wykreśleniem z rejestru podatników VAT przypadku niezłożenia tych deklaracji za 3 kolejne miesiące lub 1 kwartał (obecnie: 6 miesięcy, 2 kwartały),
 • z rejestru podatników VAT wykreślani mogą być podatnicy składający przez dłuższy czas deklaracje „zerowe” (obecnie: nie jest to dookreślone),
 • wyłączona zostanie możliwość przywracania zarejestrowania podatnika ze względu na nieskładanie deklaracji VAT po upływie dwóch miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru (obecnie: jest taka możliwość).

Paragon z NIP, czyli inne zmiany VAT

Pamiętaj, że w VAT zachodzą także inne ważne zmiany. Dotyczą m.in. wyłączenia możliwości wystawiania faktur do sprzedaży udokumentowanej paragonem bez NIP nabywcy. Obecnie można wystawiać tego typu faktury, ale już po 1 stycznia 2020 roku za naruszanie tego zakazu przepisy będą przewidywać sankcje dla sprzedawców i nabywców.

W VAT następują także zmiany pewnych procedur. Od września 2019 roku określony będzie fakultatywny sposób korekty dokonywanej przez podatników ponownie korzystających ze zwolnień. Co to znaczy? Że podatnicy podejmujący decyzję o ponownym skorzystaniu ze zwolnień od VAT będą mogli dokonać jednorazowej korekty za pozostały okres korekty (w ramach ostatniej składanej deklaracji VAT). Obecnie korekta dokonywana była na zasadach ogólnych.

Zmiany w PIT, CIT, VAT. Co dalej?

Lista zmian w CIT, PIT i VAT na 2019-2020 jest długa, a jej prawidłowe stosowanie wymaga od przedsiębiorców poświęcenia dużo uwagi i czasu.

Jeśli chciałbyś już skonsultować nowości w podatkach lub potrzebujesz kompetentnego zespołu, który pomoże Twojej firmie – zapraszamy do kontaktu.