Jak zmniejszyć koszty pracy? Poprzez lepsze zarządzanie zadaniami, zoptymalizowanie podziału obowiązków i obciążenie poszczególnych stanowisk, możliwość pracy zdalnej. A przede wszystkim nie dopuść do odejścia najlepszych pracowników – przyuczenie nowych przyniesie sporo kosztów, zarówno w postaci straconych zysków jak i bezpośrednich kosztów przyuczenia i przystosowania. Jak tego dokonać? Za pomocą PerforMeter’a.
Program Performeter kojarzony jest głównie z ewidencją czasu pracy pracowników. Wiele funkcjonalności pozwala na wykorzystanie go w różnych sytuacjach. Oprócz oczywistego pomiaru liczby godzin spędzonych przy komputerze przez pracowników, pozwala na zwiększenie produktywności pracownika poprzez jeden z najskuteczniejszych sposobów kontroli – samokontrolę. Mając takiego strażnika na komputerze, mniej czasu przeznaczamy na nieproduktywne sprawy.
Co ty jako przedsiębiorca zyskujesz:
- zwiększenie produktywności i motywacji pracowników,
- zwiększenie lojalności pracowników poprzez poprawę jakości pracy i życia, dzięki możliwości pracowania w domu i godzenia obowiązków służbowych z życiem osobistym,
- pomiar obciążania poszczególnych stanowisk pracy,
- lepsze zarządzania zadaniami,
- zwiększenie samokontroli pracowników oraz
- analizę opłacalności outsourcingu poszczególnych funkcji w przedsiębiorstwie.
Pomiar czasu spędzonego na komputerze i produktywności
Dzięki PerforMeterowi sprawdzisz obciążenie poszczególnych stanowisk pracy. Zobaczysz, kto często zostaje po godzinach i czy to jest związane ze zbyt dużą ilością zadań (wskaźnik produktywności) czy ze zwykłym lenistwem. Zobaczysz ile czasu potrzebne jest na wykonanie poszczególnych czynności (automatyczna rejestracja zadań wykonywanych na komputerze), co z kolei ułatwi planowanie oraz podział obowiązków. O ile więcej zleceń będziesz mógł wykonać jeżeli odpowiednio rozdzielisz pracę między pracowników?
Outsourcing
Sprawdzisz również czy dla Twojej firmy bardziej opłacalne nie będzie wydzielenie niektórych funkcji na zewnątrz struktury, czyli korzystanie z outsourcingu księgowości, IT, HR, marketingu, itp. To z pewnością przyniesie szybkie oszczędności, a program dostarczy czy informacji potrzebnej do analizy kosztowej utrzymywania poszczególnych działów czy stanowisk we własnych strukturach.
Praca zdalna
Program umożliwia pracownikom pracę w domu. Ty z kolei będziesz miał podstawę do ich rozliczenia. Zwiększysz w ten sposób ich zadowolenie i przywiązanie do swojej firmy. Zmniejszysz koszty związane z obsługą biura firmy, a może nawet biuro na mniejsze. Zmniejszysz czas potrzebny na dojazd do pracy przez pracowników. Zmniejszysz ilość czasu przeznaczoną na bezproduktywne i rozpraszające pracowników działania, które są nieuniknione w każdym biurze. Elastyczność pracy jest obecnie dla pracowników równie ważna co wysokość pensji. PerforMeter pozwala im decydować kiedy pracują w biurze, a kiedy w domu. Załóżmy, że umożliwiasz pracownikom pracę w domu przez trzy dni w tygodniu, dwa pozostałe w biurze. Czy widzisz już oszczędności? Z PerforMeterem unikniesz problemu kontroli pracowników, program zrobi to za Ciebie. Jeszcze jeden argument: umożliwisz w ten sposób powrót do pracy młodym matkom oraz ograniczysz ilość urlopów branych przez rodziców w momencie choroby dziecka. Unikniesz również konieczności związanej z organizacją zastępstwa w takich sytuacjach.
Rozsądek w interpretacji informacji
Co się dzieje w firmie przez 8 godzin? Jest na pewno przerwa na kawę, chwila na rozmowę, spotkanie z klientami czy rozmowy telefoniczne ( wszystkie te zadania można oczywiście ustawić w programie, ale tu także trzeba zachować umiar). Nie traktuj PerforMetera zbyt restrykcyjnie. Lepiej rozliczać pracowników z wykonanych zadań (opcja pamiętnika oraz automatyczne rejestrowanie zadań wykonywanych przez pracownika) i nie wymagać by pracownik spędzał równo 40 h tygodniowo przed komputerem. Nieduże odstępstwa są naturalne i Twoja elastyczność przyniesie więcej dobrego niż złego. Pamiętaj, że praca to nie tylko czas spędzony przed komputerem, ale i przeglądanie dokumentów, rozmowy z współpracownikami. Zbyt daleko posunięta formalizacja i rejestracja zadań powoduje frustrację wśród pracowników oraz marnuje cenny czas, który może być przeznaczony na bardziej produktywne działania. Z PerforMeterem pracownik spędza średnio o 2 godziny więcej na rzeczywistej pracy niż pracując 8 godzin w biurze.
Wszystko to napisałam z punktu widzenia pracownika, który pracuje już dłuższy czas z tym programem. Widzę jakie korzyści przynosi zarówno mi jak i mojemu pracodawcy. Jakby to miło wstać o 8.00, włączyć laptopa i zacząć pracę w piżamie i z kubkiem domowej kawy… A czy wy, pracownicy, skorzystalibyście z możliwości pracy zdalnej? Czy chcielibyście pracować 8 h dziennie i na tyle czasu dostawać zadania do wykonania? Czy fair play po obu stronach jest możliwy?
Zgłoś się po darmową wersję testową programy PerforMeter.