Inwestowanie na plus ze Starlit - złoto

Cykl: Inwestowanie na plus ze Starlit. Część 2: Złoto

Złoto – szlachetny kruszec, który od wieków stanowił zabezpieczenie wielu majątków. W obecnej sytuacji, związanej z COVID-19, popyt na ten rodzaj inwestycji dynamicznie wzrósł i nie wyhamowuje. Przyjmuje się, że złoto to dalej tzw. bezpieczna przystań dla kapitału. Co dzieje się obecnie na rynku złota? Pokazujemy kilka ważnych faktów.

Inwestowanie na plus ze Starlit to nowy cykl, w którym znajdziesz informacje dotyczące ciekawych form lokowania majątku. Przygotowujemy go wraz z profesjonalistami, którzy od lat zajmują się portfelami inwestycyjnymi swoich klientów.

Ten odcinek powstał dzięki współpracy z Romanem Ciskiem – Prezesem Zarządu Grupy Kapitałowej PMTH S.A.który w trakcie swojej kariery zawodowej był wieloletnim członkiem zarządu funduszu Venture Capital/Private Equity specjalizującego się w inwestycjach w nowoczesne technologie i zarządzającym funduszem nieruchomościowym, a od ponad 7 lat aktywnie działającym w branży metali szlachetnych -  jako członek zarządu największego detalicznego dystrybutora złota i srebra w Polsce, aktualnie zaś przez 4 lata zarządzającym jedynym polskim hurtowym importerem i dystrybutorem metali szlachetnych w formie sztabek i monet oraz biżuterii.

Złoto przeżywa renesans popularności

Pandemia istotnie wpłynęła na zachowania konsumenckie i inwestycyjne. Polacy wrócili do lokat kapitału, które uważane są za pewne i pozwalają osiągnąć stopę zwrotu, choć w części rekompensującą wzrost inflacji. Wśród nich jest złoto. Jak podaje parkiet.pl, złoto od początku roku zachowuje się bardzo dobrze na tle innych klas aktywów1. Aktualnie kurs złota w USD sukcesywnie notuje kolejne rekordy i w sierpniu br. przebił już poziom historycznego maximum z 2011, rosnąc o ponad 27% w ciągu ostatniego roku.

Inwestorzy mają swoje prognozy, co do złota

Przede wszystkim, jak podaje rp.pl, inwestorzy spodziewają się dewaluacji walut w związku ze wzrostem inflacji. I to właśnie dlatego lokują pieniądze w złoto, jako w instrument pozwalający zmniejszyć ryzyko inwestycji. Co więcej, nie ma perspektyw na szybkie wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19, dlatego też złoto będzie drożeć2.

Złoto drożeje – to fakt

W tym roku złoto pobiło kolejny rekord cenowy – przekroczyło 1950 dolarów za uncję – o którym pisano w rp.pl3. Co więcej, w ciągu 12 miesięcy złoto w USD zyskało na wartości 25%4. Dodatkowo, przy słabym złotym ceny kruszcu w Polsce także osiągnęły historyczne maksima (powyżej 7 400 złotych za uncję)5Wskazuje to, iż hossa na rynku kupna i sprzedaży tego popularnego kruszcu stała się faktem.

Gdy pieniądz jest niepewny – złoto to konkretny wybór

Wskaźnik globalnego zadłużenia do globalnego PKB jest rekordowo wysoki. W gospodarce zaczęły się pojawiać firmy „zombie” (nawet wśród niektórych banków), do tego aktywa finansowe zaczynają tracić na wartości, a kapitał chce szukać czegoś, co ma realną wartość. Stąd odwrót w stronę złota6.

Wzrasta zapotrzebowanie na małe sztabki i monety

Małe sztabki i monety – to główny obszar zainteresowania konsumentów, którzy chcą inwestować w złoto. Kiedy bowiem inwestorzy boją się o przyszłość, wybierają złoto, by chronić swoje oszczędności, nawet jeśli są one niewielkieMimo, że cena złota szybuje do góry, aktualnie niewiele osób chce realizować zyski i je odsprzedawać i zamieniać swoje „złote” oszczędności na gotówkę7.

Europa kupuje złoto

W kwestii złota fizycznego, patrząc na I kwartał 2020 porównując do poprzedniego kwartału, mamy kilka ciekawych faktów. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych popyt na sztabki i monety wzrósł dwukrotnie. Rekordowa sprzedaż złota fizycznego miała miejsce także w Europie, gdzie popyt wzrósł o 53% (najwięcej w Wielkiej Brytanii). Natomiast w Chinach zanotowano spadki popytu na sztabki i monety aż o 48% i o 17% w Indiach8/, ponadto jeszcze wyższe spadki zanotowały te kraje na biżuterii.

Złoto pozwala „ominąć” system bankowy

To skrajne i dość pesymistyczne scenariusze, ale gotówkę można skonfiskować, lokaty na koncie zamrozić, a konta bankowe zawiesić. Dlatego inwestorzy z rynku kruszców polecają inwestycję na poziomie 10-20% swoich możliwości w fizyczne złoto i srebro. I, oczywiście, najlepiej przechowywać sztabki czy monety wszędzie, tylko nie w banku9. 

Podsumowanie 

Każdy kryzys, także ten związany z COVID-19, przynosi pytania odnośnie opłacalnych form inwestowania. Rynek złota w takich czasach jest zazwyczaj mocno rozwojowy. Kruszec drożeje, jest na niego większy popyt i coraz więcej inwestorów woli zamienić oszczędności na lokatę w fizycznym złocie.   Nasz specjalista, Roman Cisek, podkreśla, że możliwości jest kilka: od samodzielnego zakupu złota w formie sztabek i monet, aż do zlecenia zarządzania kapitałem w formie fizycznego złota profesjonalistom. Jednym słowem: każdy inwestor znajdzie coś na miarę swoich możliwości.  Podoba Ci się nasz cykl inwestycyjny? Masz pytania? Chciałbyś skonsultować ze specjalistami swój pomysł na zabezpieczenie majątku? 
Skontaktuj się z nami – dzięki naszej współpracy z podmiotami zajmującymi się rynkiem inwestycji, otrzymasz odpowiednie wsparcie i odpowiedź na nurtujące kwestie.