Zmiany w stawkach VAT od 01.07.2020

Nowa matryca stawek VAT to najgorętszy temat ostatnich dni. Jej wprowadzenie było przesunięte w związku z koronawirusem. Jednak obowiązujący termin zbliża się już wielkimi krokami – to początek lipca. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Nowa matryca stawek VAT – od kiedy i czym jest?

Pierwszym zagadnieniem dotyczącym nowej matrycy VAT jest termin jej wprowadzenia. W związku z pandemią czas ten nieco się wydłużył. Sytuacja wygląda jednak niepokojąco dla wszystkich, którzy nie zdążyli się przygotować na zmiany: nowa matryca stawek VAT ma obowiązywać już od 1 lipca 2020 r. Czym w ogóle jest matryca stawek VAT? Wyjaśniając to zagadnienie należy odnieść się do Nomenklatury Scalonej (ang. Combined Nomenclature, CN), która pozwala klasyfikować towary w obrocie międzynarodowym. NC jest bezpośrednio powiązana z klasyfikacjami międzynarodowymi i polskimi (w tym PKD, PKWiU i PRODPOL). Najważniejsza zmiana polega na tym, że w nowej matrycy stawek VAT towary będą klasyfikowane według nomenklatury CN, a usługi – według PKWiU 2015.
Dla wyjaśnienia, PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, PKWiU to Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, zaś PRODPOL to nomenklatura do badania produktów przemysłowych do sprawozdawczości bieżącej i rocznej.

Nowa matryca stawek VAT – co faktycznie się zmieni?

Nowa matryca stawek VAT ujednolica problematyczne dotąd stawki podatkowe (VAT). Przykładowo, obniża do 5% VAT na pieczywo każdego rodzaju, włącznie z ciastkami. Do tej pory posługiwaliśmy tu aż trzema stawkami podatku – w zależności od daty przydatności produktu. Jak widzisz, zmienia się więc bardzo wiele. Inne przykłady?

Obniżenie stawki VAT do 5% m.in. na następujące towary: ·      owoce tropikalne i cytrusowe,
      niektóre orzechy,
·      pieczywo każdego rodzaju, włącznie z ciastkami,
·      przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka,
·      pieczywa cukiernicze (w dziale tym klasyfikowane są np. makarony, płatki zbożowe, pieczywo i wyroby ciastkarskie oraz mieszaniny do ich wytworzenia, jak również wyroby gotowe, takie jak kluski, makarony i niektóre pierogi, pizza surowa i podpieczona),
·      książki we wszystkich formach, tj. drukowane, na nośnikach danych, jak również w formie elektronicznej,
·      zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna, w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego,
·      produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe,
·      artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).
Obniżenie stawki VAT do 8% m.in. na następujące towary: ·      musztardy, przyprawy słodkiej papryki, niektórych przypraw przetworzonych, np. pieprzu, gałki muszkatołowej czy tymianku,
·      gazet, dzienników i czasopism we wszystkich formatach, tj. drukowanych, na nośnikach danych, jak również w formie elektronicznej.
Przykładowe podwyżki stawek VAT: ·      niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma) – z 5% na 8%,
·      homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są ww. produkty – z 5% na 23%,
·      lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8% na 23%,
·      czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%. Podwyżka nie dotyczy czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych, na dyskach, płytach itp., dla których utrzymuje się stawkę 5%.

Co muszę zrobić w związku z nową matrycą VAT?

Co zrobić, aby zacząć stosować nową matrycę VAT w swoim biznesie? Przejdź przez kilka niezbędnych kroków:
  1. Ustalenie – musisz prawidłowo zakwalifikować towary według nomenklatury CN i wprowadzić do systemów księgowych nowe numery CN dla towarów oraz przyporządkować do nich stawki VAT. Usługi musisz natomiast sklasyfikować według nowego PKWiU 2015.
  2. Weryfikacja – upewnij się, że towar lub usługa są sklasyfikowane pod ustalonym numerem CN lub PKWiU 2015. Pomoże Ci WIS, czyli wiążąca informacja stawkowa, o którą możesz wystąpić do urzędu skarbowego. Możesz też skorzystać z wydanych już WIS.
O WIS pisaliśmy więcej w artykule Gorące zmiany w podatkach.
  1. Ustalenie VAT – zweryfikuj, czy CN lub PKWiU 2015 są ujęte w załącznikach nr 3 lub 10 w art. 41 i 120 ustawy o VAT lub towar lub usługa spełniają wymienione tam warunki.
Jeśli tak: możesz stosować stawkę 5, 8 i 0% lub zwolnienie. Jeśli nie: stosujesz stawkę 23%.
  1. Implementacja – wprowadź zmiany w swojej firmie. Zaktualizuj programy księgowe, ustawienia kas fiskalnych i całą dokumentację firmową. Przejrzyj też umowy z kontrahentami, cenniki na stronach www czy w ofertach.
Uwaga! Ten proces może być czasochłonny.  

Przydatne linki: przejrzyj koniecznie dokument z kluczem powiązań między PKWiU a CN. Jeśli znajdziesz już odpowiednik CN do PKWiU, to sprawdź stawkę podatkową.

Nowa matryca stawek VAT to duża zmiana dla przedsiębiorców. Jeśli szukasz wsparcia dla swojej księgowości – skontaktuj się z nami.