PIT w 2019

Skarbówka wypełnia Twój PIT w 2019? Co robić, jeśli się POMYLI?

Jak rozliczyć PIT w 2019 roku? Zostaw to urzędowi! Podatnicy nie muszą już sami wypełniać dokumentów PIT-37 i PIT-38. Koniec z rozliczaniem, wpisywaniem danych do tabeli i dodatkowymi wizytami u księgowej. Od tego roku wszystko wykona za nas Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Co zrobić, jeśli się… pomyli?

PIT 2019 rozlicza urząd. Zmiany

Usługa „Twój e-PIT” to ułatwienie w składaniu PIT-37 i PIT-38. Do tej pory dokumenty te wypełniali podatnicy. Mogli skorzystać z programów do rozliczeń, wsparcia księgowych lub samodzielnie uzupełniać deklaracje. Druki dostarczali do urzędu w formie papierowej lub elektronicznej. W 2019 roku, dzięki usłudze „Twój e-PIT”, deklaracje PIT-37 i PIT-38 wypełnia urząd. Na czym konkretnie polegają zmiany? Oto najważniejsze punkty:
 • KAS przygotowuje Twoją deklarację PIT-37 lub PIT-38,
 • deklaracja będzie dostępna w serwisie podatki.gov.pl już 15 lutego 2019 roku,
 • nie musisz składać wniosku w tej sprawie,
 • usługa jest darmowa
Jednoosobowe działalności gospodarcze muszą w tym roku same rozliczać swoje deklaracje (PIT-36). Mają na to czas do 30 kwietnia 2019 r. Usługa „Twój e-PIT” będzie dostępna dla przedsiębiorców dopiero w 2020 roku.

Kto rozlicza PIT-37 i PIT-38?

„Automatyczne” rozliczenie dotyczy na razie dwóch typów PIT-ów: 37 i 38. Przypomnijmy, PIT-37 obejmuje podatników, uzyskujących przychody tylko z umowy o pracę, dzieło czy zlecenie, gdzie rozliczeniem umów zajmuje się płatnik (pracodawca). Podatnicy ci otrzymują ze swoich miejsc pracy PIT-11 za dany rok. Do tej pory na jego podstawie wypełniali druk PIT-37 i deklarowali swoje wynagrodzenie i zarobki.

PIT-38 dotyczy natomiast podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (zbycie papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udział w spółkach mających osobowość prawną, itp.).

Jak rozliczyć PIT 2019? [KROK PO KROKU]

W związku ze zmianami, podpowiadamy co zrobić, aby prawidłowo rozliczyć PIT na nowych zasadach. Poniżej instrukcja, jak krok po kroku złożyć w 2019 roku PIT-37 lub PIT-38:
 1. Wejdź na podatki.gov.pl i wybierz opcję „Twój e-PIT”. Od 15 lutego w tej zakładce znajdziesz swój wypełniony PIT za 2018 rok,
 2. Uwierzytelnij się - wpisz dane: PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018 lub użyj profilu zaufanego
 3. Sprawdź swoje dane - możesz zaakceptować, odrzucić lub poprawić przygotowany przez urząd PIT
 4. Zaakceptuj i wyślij - ostatni krok to zatwierdzenie i wysłanie swojego zeznania podatkowego, a także pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO)

Pomyłka urzędu? Korekta PIT w 2019 roku

Zalogowałeś się na podatki.gov.pl, sprawdziłeś swój PIT za 2018 rok i... znalazłeś błąd? To nie problem. Możesz dokonać korekty dokumentu wypełnionego przez KAS, a nawet go anulować. Oto obszary, w których swobodnie dokonasz zmiany:
 • zmiana sposobu rozliczenia – jeśli nie rozliczasz się sam, to w tym podpunkcie możesz wybrać, czy Twoje rozliczenie jest wspólne z małżonkiem, czy rozliczasz się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
 • zmiana organizacji pożytku publicznego (OPP) – możesz zmienić lub wskazać wybraną przez siebie organizację, na konto której przekażesz 1% podatku,
 • zmiana danych w uldze na dzieci lub dodanie ulgi,
 • dodanie innych danych – np. informacji o uldze na internet, wpłatach na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), wydatkach na cele rehabilitacyjne, itp.
Na portalu podatki.gov.pl możesz także w całości odrzucić przygotowany przez urząd formularz PIT. Automatycznie nie będzie on wtedy brany pod uwagę. W takim wypadku musisz jednak wypełnić swoje zeznanie samodzielnie – w usłudze „Twój e-PIT”.

PIT 2019 online – co, jeśli nie zrobię nic?

Usługa „Twój e-PIT” dopuszcza, oprócz zaakceptowania, odrzucenia lub poprawki dokumentu, także Twoją „milczącą” zgodę. Na czym ona polega? Od 15 lutego 2019 roku masz dostęp do swojego formularzu PIT, wypełnionego przez urząd. Jeśli nie wniesiesz poprawek, nie odrzucisz dokumentu ani go nie zaakceptujesz – PIT zostanie domyślnie uznany za złożony. Datą graniczną będzie 30 kwietnia 2019 roku.

„Twój e-PIT” – ułatwienie czy niepotrzebna zmiana?

Rozliczanie podatku przez Krajową Administrację Skarbową i wypełnianie PIT to ukłon w stronę podatników. Urząd bazuje m.in. na informacjach od samych płatników, danych ze swoich systemów, a także z innych rejestrów państwowych, jak chociażby ZUS. Ma dostęp naszych zeszłorocznych zeznań, wysokości zaliczki na podatek, informacji o uldze na dzieci. Oczywiście, może się zdarzyć, że gotowa deklaracja będzie zawierała błąd. Niemniej, mamy prawo ją edytować, poprawić, a nawet całkowicie odrzucić, przygotowując np. ze swoją księgowością poprawny dokument - podkreśla Joanna Olczyk, Prezes Zarządu Starlit.