Miło nam poinformować, że artykuł naszego eksperta od dotacji, Aleksandry Olszówki, pojawił się w najnowszym wydaniu magazynu „Businesswoman&life” (nr 28). Zapraszamy do lektury!
Pozyskaj dotację z UE: 6 ważnych kroków
Biuro w sercu miasta. Zdolny zespół fachowców pracuje w pocie czoła, obsługując klientów. Telefony dzwonią, skrzynka mailowa jest pełna. Twoja firma przynosi zyski, a Ty jesteś kobietą sukcesu. Nierealne? Nie, to po prostu dobrze zaplanowany biznes wsparty środkami unijnymi.
Nie wierzysz? W samym województwie dolnośląskim, w latach 2007-2013 przeznaczono ponad 400 milionów złotych na dofinansowanie pierwszego biznesu. Co więcej, poza dotacjami na rozpoczęcie własnej działalności dostępne są także środki na rozwój firmy oraz wprowadzenie innowacji.
Pozyskanie środków unijnych czyli jak zostać królową biznesu
Oto 6 kroków, które zwiększą Twoje szanse na otrzymanie dofinansowania z Unii Europejskiej.
1. Najważniejszy jest pomysł!
Kluczem do sukcesu jest pomysł. Może dotyczyć nowego produktu, usprawniać procesy w firmie lub rozwijać biznes. Kiedy w Twojej głowie zrodzi się już idea, koniecznie sprawdź, czy jej realizacja jest możliwa i co najważniejsze – opłacalna. W tym celu niezbędne będzie stworzenie biznesplanu.
2. Konkurs skrojony na miarę
Zwróć uwagę na wytyczne konkursu. Jeżeli Twój pomysł nie do końca wpisuje się w jego założenia – nie przejmuj się. Wprowadź konieczne zmiany i dostosuj projekt do dostępnych naborów.
Wybór odpowiedniego programu jest równie istotny, jak dobór szpilek do eleganckiej sukienki – po prostu musi pasować! Możliwości jest wiele – do wyboru jest m.in. sześć programów krajowych i szesnaście regionalnych. Każda businesswoman znajdzie coś dla siebie.
3. Wymogi są po to, żeby je spełniać
Wiesz, że dotacja ma charakter refundacji? Dla komisji oceniającej Twój wniosek najważniejsze jest to, czy posiadasz środki na samodzielną realizację biznesu. Udowodnij, że stać Cię na pokrycie inwestycji i w razie problemów dasz sobie radę.
Zapoznaj się ze szczegółami programu, który wybrałaś. Zwróć przede wszystkim uwagę na kryteria, które nie są obowiązkowe dla wszystkich – to może być Twój as w rękawie. Dokładnie przeanalizuj dokumenty niezbędne do wypełnienia wniosku. Sprawdź czy jesteś w stanie przygotować wszystkie załączniki na czas. Im rzetelniej się przygotujesz, tym większe szanse na powodzenie. Nie pozostawiaj ważnych rzeczy przypadkowi!
4. Złożenie wniosku
W wypełnieniu wniosku pomoże Ci instrukcja. Nie lekceważ jej! To najczęstszy błąd popełniany przez wnioskodawców
Wypełniłaś wniosek? Gratulacje! Teraz wystarczy go już tylko złożyć. Na ogół odbywa się to poprzez rejestrację online. Później może pojawić się konieczność dostarczenia go osobiście do odpowiedniej Instytucji. Gdy to zrobisz, monitoruj swoją skrzynkę mailową i w razie potrzeby szybko reaguj na pojawiające się wezwania. Może to zadecydować o przyznaniu Ci dotacji!
5. Podpisanie umowy
Jeżeli nie jesteś zadowolona z warunków umowy, możesz ją negocjować. W przypadku odrzucenia wniosku, masz prawo się odwołać.
Udało się! Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza Twój sukces. Pamiętaj jednak, że podpisując umowę z wyznaczoną Instytucją zobowiązujesz się do wykonania projektu zgodnie z założeniami wpisanymi w umowę, która z reguły zabezpieczona jest za pomocą weksla in blanco.
6. Do dzieła!
Po otrzymaniu dotacji będziesz musiała zdać sprawozdanie z realizacji swojego projektu. Pamiętaj o dokonywaniu zakupów zgodnie z zasadami rynkowymi oraz udokumentowaniu swoich wydatków za pomocą faktur VAT.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter a otrzymasz specjalny poradnik dotyczący pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.
Zapisz się na newsletter.
Przed nami perspektywa finansowania 2014-2020 otwierająca nowe możliwości – warte 82,5 mld euro. Jeśli chcesz wiedzieć jak przygotować się do konkursu, skorzystaj ze wsparcia ekspertów Starlit. Odwiedź nasze stoisko podczas IV Polish Businesswomen Congress i zrealizuj biznesowe marzenia.
Chcesz zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji?
Skonsultuj się z naszym ekspertem 733 066 344