Obniżenie limitu transakcji gotówkowych. Co musisz wiedzieć?
Z dniem 1 stycznia 2017 w życie weszła bardzo istotna zmiana w prawie podatkowym – limit płatności gotówkowych został obniżony z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Prawdopodobnie słyszałeś już, że jeśli opłacisz gotówką fakturę na kwotę przekraczającą 15 tys. zł, nie będziesz mógł jej wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Przepisy podatkowe, jak to zwykle bywa, są jednak bardziej skomplikowane, więc musisz pamiętać o kilku rzeczach.
- Limit dotyczy kwoty transakcji, a nie pojedynczej płatności. Warto przypomnieć, że zgodnie z orzeczeniem Najwyższego Sądu Administracyjnego pod pojęciem „jednorazowa wartość transakcji” należy rozumieć ogólną wartość należności i zobowiązań (wierzytelności), określoną w umowie zawartej miedzy przedsiębiorcami. Dlatego przy zakupie na raty należy brać pod uwagę wartość brutto całego zamówienia. Z tego samego powodu także zaliczkę na poczet zamówienia przekraczającego 15 tys. zł należy uiszczać za pośrednictwem rachunku bankowego.
- Limit dotyczy zarówno transakcji krajowych jak i zagranicznych.
- Transakcje dokonywane w walutach obcych będą przeliczane na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
- Płatności dokonywane kartą płatniczą lub poprzez systemy pośrednictwa płatności (np. PayPal) uznawane są za dokonane za pośrednictwem rachunku bankowego.
- Jeśli faktura została wystawiona i zaliczona w koszty uzyskania przychodu w grudniu 2016, ale opłaciłeś ją gotówką po 1 stycznia 2017, nowe przepisy nie mają zastosowania.
- Nowe przepisy nie będą miały zastosowania także w przypadku płatności dokonanych po 1 stycznia 2017, ale wynikających z transakcji zawartych wcześniej, jeżeli wartość transakcji nie przekroczyła limitu obowiązującego do końca roku 2016.
- Jeśli przekroczysz limit transakcji gotówkowych, jesteś zobowiązany do dokonania korekty zmniejszającej koszty uzyskania przychodu (lub zwiększającą przychody) jeszcze w tym samym miesiącu, w którym została dokonana płatność gotówkowa przekraczająca limit.
- Nowy limit transakcji gotówkowych ma wpływ na płatników VAT! Możliwość zwrotu nadwyżki podatku VAT w skróconym terminie 25 dni będzie zależeć od tego, czy faktury dokumentujące należności zostały w całości zapłacone z uwzględnieniem obowiązku dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego.
Wciąż masz pytania dotyczące stosowania nowych przepisów? Przyjdź do nas na konsultacje, a otrzymasz poradę „szytą na miarę”.