Kiedy spółka z o.o. potrzebuje zindywidualizowanej umowy?

Po co spółce z o.o. indywidualna umowa? Dla bezpieczeństwa. Dzięki niej można wnieść aport, ustalić (lub wykluczyć) spadkobierców oraz uniknąć kosztownych zmian zapisów w przyszłości. Sprawdź, w jakich przypadkach warto wybrać się do notariusza i sporządzić zindywidualizowaną umowę spółki z o.o.
Pamiętaj! Chcesz założyć spółkę z o.o.? Skontaktuj się z nami! Doradzimy Ci, jaki model założenia wybrać – S24 czy metodę tradycyjną, a także sprawdzimy, czy potrzebujesz zindywidualizowanej umowy spółki.

Zakładanie sp. z o.o. przez internet

Tworząc nową działalność – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – większość osób wybiera prosty, intuicyjny i, co najważniejsze, szybki system S24, czyli rejestrację spółki z o.o. przez internet. O możliwości tej pisaliśmy więcej m.in. w artykule „System S24, czyli jak błyskawicznie założyć spółkę z o.o. przez internet?”. S24 pozwala m.in.:
  • złożyć wniosek o wpis sp. z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego (również spółki jawnej i spółki komandytowej),
  • dokonać zmiany danych w zarejestrowanych już spółkach,
  • złożyć sprawozdanie finansowe spółki,
  • zmienić siedzibę przedsiębiorstwa i adres, przedmiot działalności (kody PKD), skład zarządu i rady nadzorczej.

Ograniczenia S24

Choć S24 wydaje się dobrym rozwiązaniem, to jednak musimy pamiętać, że możemy tu korzystać tylko i wyłącznie z jednego z przykładowych wzorców umów spółek. To ograniczenie sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na tryb standardowy – z własną, indywidualną umową spółki z o.o. W jakich przypadkach warto zdecydować się na wizytę u notariusza i sporządzenie własnej umowy?
Pamiętaj! Uchwały wspólników mogą być podejmowane online, to znaczy przy wykorzystaniu wzorca uchwały w ramach systemu S24, ale tylko w przypadku spółki z o.o., której umowa została zawarta online!

Przykład pierwszy: wniesienie aportu

Umowy przygotowane w systemie S24 nie dają możliwości wniesienia kapitału w formie aportu lub weksla. To duże ograniczenie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zdecydować się na pokrycie kapitału zakładowego wkładem pieniężnym. O aporcie pisaliśmy więcej w artykule „Czym jest aport, czyli wkład niepieniężny do spółki?”. Chcąc pokryć swoje zobowiązania wobec spółki aportem, musimy wybrać tradycyjną ścieżkę rejestracji spółki z o.o., to znaczy stworzyć umowę spółki i podpisać akt notarialny.

Przykład drugi: spadkobiercy

Dzięki rejestracji spółki w trybie standardowym, możemy lepiej zadbać o interesy naszego podmiotu oraz jego wspólników – także w zakresie ograniczenia możliwości wstąpienia do spółki spadkobierców. Taki zapis w umowie sprawia, że po śmierci jednego ze wspólników ograniczone lub nawet całkowicie wyłączone jest dziedziczenie udziałów. Co daje to w praktyce? Spółka z o.o. ma bardziej osobowy charakter, zapobiega się wejściu do niej osób niepożądanych czy znacznej zmianie układu sił, a także utrzymany jest jej często niewielki skład osobowy.

Przykład trzeci: współmałżonek

Podobnie jak w przypadku spadkobierców, zindywidualizowana umowa spółki z o.o. może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika. Dlaczego to ważny zapis? Ponieważ w momencie ewentualnego rozwodu, czyli ustania wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami, istnieje możliwość takiego podziału majątku, w którym to małżonek wspólnika (który nie miał do tej pory statusu wspólnika) wejdzie do spółki z o.o. To sytuacja podwyższonego ryzyka dla spółki, ponieważ staje się ona polem do konfliktów rodzinnych.

Przykład czwarty: kosztowne zmiany w przyszłości

Otwieranie spółki z o.o. w trybie standardowym i opracowanie własnej umowy pomaga skutecznie uniknąć konieczności zmian w jej zapisach w przyszłości. Dobrze skonstruowany dokument zapewnia bezpieczeństwo spółki i wspólników, a także ogranicza ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów (czasowych i pieniężnych) w związku z nieprzewidzianymi wcześniej zagadnieniami.

Dla kogo zindywidualizowana umowa sp. z o.o.?

Indywidualna umowa odpowiada wymogom konkretnego biznesu, dla którego jest tworzona. Przez to rekomendowana jest wszystkim, którzy potrzebują ustalić konkretne parametry, wprowadzić dodatkowe zapisy i uregulować kwestie, o których warto pomyśleć wcześniej (aport, dziedziczenie udziałów, rola współmałżonka). - W mojej opinii stworzenie dobrej umowy spółki jest kluczowe. Bez względu na to, kogo weźmiesz na wspólnika – czy to będzie Twój przyjaciel, małżonek czy osoba obca – pamiętaj, żeby zabezpieczyć interesy swoje i spółki odpowiednimi zapisami w umowie – podpowiada Joanna Olczyk, Prezes Zarządu Starlit.

Stwórz sp. z o.o. z nami!

Zapraszamy do kontaktu w sprawie otwierania i prowadzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W Starlit pomożemy Ci:
  • założyć spółkę z o.o. w trybie S24 lub metodą tradycyjną,
  • stworzyć zindywidualizowaną umowę spółki,
  • wnieść majątek aportem,
  • wyznaczyć spotkanie u notariusza,
  • zgłosić spółkę do KRS,
  • przejść postępowanie przed sądem rejonowym!