Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Mały ZUS

„Mały ZUS” w 2019. Czy dotyczy Twojej firmy?

Mała firma z niskimi przychodami? Od nowego roku zapłacisz mniejszy ZUS! Dlaczego? Ponieważ 1 stycznia 2019 roku zmieniają się zasady opłacania składek. Dotyczą one ubezpieczenia społecznego. Sprawdź, jak będzie wyglądało to w praktyce.

Czym jest „mały ZUS”?

„Mały ZUS” to rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców, których przychody za poprzedni rok kalendarzowy nie przekraczają 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w grudniu roku poprzedniego. Tym samym, od 1 stycznia 2019 roku Twoje składki na ubezpieczenie społeczne będą opłacane od podstawy wymiaru – wysokość będzie zależeć od przychodów.

Oto, co obejmuje „mały ZUS”:

 • składkę społeczną,
 • fundusz pracy,
 • BEZ ZMIAN pozostaje składka zdrowotna!

Pamiętaj!

Składki uzależnione od wysokości przychodu będą preferencją przysługującą jedynie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz osobom współpracującym przy prowadzeniu takiej działalności, zgłoszonym w ZUS na kodzie 05 10.

W jakich przypadkach nie obowiązuje „mały ZUS”?

Z niższych składek, czyli pomniejszonego ZUS, nie można korzystać w kilku sytuacjach. Wykluczeniu podlegają m.in.:

 • rozliczanie się na podstawie karty podatkowej oraz jednocześnie korzystanie ze zwolnienia z VAT (brak możliwości określenia przychodu),
 • świadczenie pracy na rzecz byłego pracodawcy – dotyczy to pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności (w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym) wykonywane były w ramach umowy o pracę czynności wchodzące w zakres nowej działalności,
 • prowadzenie działalności nie dłużej niż 24 miesięcy/30 miesięcy – jeśli korzysta się z preferencyjnych składek ZUS, wówczas „mały ZUS” nie obowiązuje (tylko dla kodu: 05 10),
 • prowadzenie działalności krócej niż przez 60 dni w minionym roku (dotyczy JDG, które zawieszały działalność),
 • status wspólnika spółek jednoosobowych prawa handlowego oraz osobowych,
 • przychód powyżej 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę – na dzień dzisiejszy to 2100 * 30 = 63 tys. zł.

Pamiętaj!

Jeśli zastanawiasz się, czy „mały ZUS” dotyczy także Twojej firmy – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci oszacować składki, tak aby w nowym roku biznes przynosił Ci dodatkowe oszczędności.

„Mały ZUS” – jakie są dodatkowe ograniczenia?

Pamiętaj! „Mały ZUS” to rozwiązanie dobre dla przedsiębiorców generujących mały przychód. Niższe składki mają jednak pewne ograniczenia. Należą do nich:

 • ograniczenia czasowe: składki preferencyjne płacimy jedynie przez 3 lata/36 miesięcy – w okresie kolejnych 60 miesięcy (5 lat),
 • ograniczenia kwotowe: składki wyliczane według wzoru nie mogą być niższe niż wysokość składek preferencyjnych. Z kolei górną granicę składki liczonej od przychodu stanowi wartość normalnych składek ryczałtowych,
 • ograniczenia inne: na wysokość składki wpływ mają przysługujące Ci świadczenia, m.in. zasiłek chorobowy, opiekuńczy czy macierzyński.

„Mały ZUS” w praktyce

Czy zawieszenie działalności sprawia, że nie możesz korzystać z ulgi „małego ZUS”? Jak wyliczyć nową składkę? Co, gdy pobierasz i korzystasz ze świadczeń typu zasiłek macierzyński? Jeśli nadal masz pytania odnośnie zmian po 1 stycznia 2019 roku – skontaktuj się z nami i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości!

Joanna Olczyk, MBA
joanna.olczyk@starlit.pl

Analityk biznesowy i Prezes Zarządu Starlit, z wykształcenia ekonomista, interesuje się doradztwem podatkowym i optymalizacją przedsiębiorstw.

Brak komentarzy

Skomentuj