Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Zmiany w przepisach dotyczących aut osobowych 2019

Zmiany w przepisach dotyczących aut osobowych 2019

Wrzucasz w koszty wydatki na eksploatację auta? Prowadzisz kilometrówkę? A może planujesz leasing samochodu? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na choć jedno z powyższych pytań – nasz tekst jest dla Ciebie. Sprawdź, co zmieni się w przepisach dotyczących aut w 2019 roku.

W przyszłym roku planowane są liczne zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych, podnoszące m.in. obciążenia podatkowe związane z użytkowaniem firmowych samochodów osobowych. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie nowelizacji. Sprawdź, co w związku z tym zmieni się w 2019 roku.

Pamiętaj!

Ostateczny kształt nowelizacji może ulec zmianie. Jeśli w najbliższym czasie planujesz jakiekolwiek inwestycje w auto, warto abyś śledził na bieżąco zmiany. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia w zakresie rozliczania pojazdów, ich zakupu bądź leasingu

Ograniczenie rozliczania kosztów eksploatacji auta

Pierwszy z elementów nowelizacji dotyczy rozliczania wydatków na eksploatację aut osobowych (używanych jednocześnie prywatnie i firmowo) w kosztach podatkowych. Dotychczasowe 100% zostanie obniżone do 75%. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia (ze skutkiem dla wydatków poniesionych od 1 stycznia 2019 roku włącznie), dotyczy kosztów użytkowania samochodu, takich jak np.:
parking,

  • paliwo,
  • przeglądy,
  • naprawy

Pamiętaj!

Planujesz większą naprawę auta osobowego? A może chciałbyś doinwestować swój samochód? Pospiesz się i wykonaj te czynności jeszcze w tym roku podatkowym.

Zmiany w kilometrówce

Znowelizowana ustawa dotyczy również rozliczania aut osobowych przez tzw. kilometrówkę. Jak zmienią się przepisy? Podatnik nie będzie musiał ewidencjonować przebiegu auta. Rozliczanie nastąpi na podstawie wyznaczenia 20% poniesionych wydatków – i tylko one będą mogły zostać przyjęte do kosztów.

Wartość aut – istotne zmiany

Zmiany dotyczące wydatków na eksploatację czy rozliczania kilometrówki to jedno. Ustawodawca pochyla się także nad wartością auta, która może być zaliczana w poczet kosztów. W tym zakresie planowane są następujące zmiany:

  1. podniesienie limitu amortyzacji pojazdów osobowych spalinowych i hybrydowych – do kwoty 150 tys. zł (obecnie 20 tys. euro, czyli niecałe 90 tys. zł),
  2. podniesienie limitu przy samochodach elektrycznych – do 225 tys. zł,
  3. wprowadzenie limitu kosztów dla pojazdów leasingowanych (obecnie nie ma takiego limitu):
    • dla aut osobowych spalinowych i hybrydowych do wartości pojazdu 150 tys. zł,
    • dla aut elektrycznych do 225 tys. zł.

Pamiętaj!

Nadwyżka wartości pojazdu nie będzie kosztem, a raty będą rozliczane proporcjonalnie do limitu kwotowego. Przykład: dla auta o wartości 250 tys. zł, przy którym mamy miesięczną ratę 2230 zł (po odliczeniach VAT) – z raty leasingowej do kosztów zaliczymy tylko 60%.

Kto powinien się pospieszyć, a kto może zaczekać?

Planujesz w najbliższym czasie inwestycje związane z autem? Podpowiadamy, z czym warto zaczekać, a co warto zrobić już dziś.

Na przykład, jeśli chcesz kupić auto osobowe, którego wartość brutto jest wyższa niż 95 tys. zł – z tą decyzją lepiej zaczekać do nowego roku. Jeżeli natomiast samochód ma kosztować poniżej tej kwoty – nowelizacja nie ma znaczenia.

Co z leasingiem? Pospieszyć powinni się przede wszystkim ci, którzy wybierają modele o wartości ponad 135 tys. zł netto. Umowę warto podpisać przed publikacją nowelizacji ustaw podatkowych w listopadzie 2018 roku. W przypadku, gdy wartość auta leasingowanego jest niższa – nowelizacja nie ma znaczenia.

Masz pytania odnośnie zmian w 2019 roku

Jeżeli zmiany w ustawie budzą Twoje wątpliwości i nie wiesz, kiedy tak naprawę warto podjąć decyzję o zakupie bądź leasingu auta – zapraszamy do kontaktu. Na bieżąco śledzimy zmiany, dzięki czemu pomagamy naszym Klientom dobrać rozwiązania na miarę ich potrzeb.

Joanna Olczyk

Potrzebujesz profesjonalnego biura rachunkowego?

Zadzwoń 733 066 344 lub napisz info@starlit.pl i umów się z nami na spotkanie.

Joanna Olczyk, MBA
joanna.olczyk@starlit.pl

Analityk biznesowy i Prezes Zarządu Starlit, z wykształcenia ekonomista, interesuje się doradztwem podatkowym i optymalizacją przedsiębiorstw.

Brak komentarzy

Skomentuj