Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Jak założyć działalność gospodarczą

Jak założyć działalność gospodarczą w 2018 roku?

Założenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze oznacza prowadzenie firmy. Bardzo często na współpracę w formie B2B decydują się osoby pracujące etatowo. Rejestracja działalności gospodarczej to szybki proces – czytaj dalej aby zobaczyć, jak to zrobić krok po kroku.

Działalność gospodarcza przez Internet – czy to możliwe?

Tak – własną działalność można zarejestrować przez Internet. W takim przypadku konieczne jest jednak potwierdzenie tożsamości, co można zrobić na dwa sposoby:

profilem zaufanym; jego założenie jest bezpłatne, ale aby go założyć i tak musisz się udać do Urzędu Gminy.

podpisem elektronicznym; jego cena to koszt od 300 złotych w górę, w dodatku rokrocznie trzeba go odnawiać.

Wniosek możesz też wypełnić na stronie prod.ceidg.gov.pl i w terminie do 7 dni osobiście podpisać go w najbliższym urzędzie. Jest to o tyle wygodne, że formularz online informuje Cię o źle wypełnionych polach oraz zawiera objaśnienia. W takiej sytuacji, po wysłaniu wniosku, wystarczy poprosić pracownika urzędu o wydruk dokumentu, podpisać i złożyć w okienku.

Wniosek CEIDG-1 – jak wypełnić?

Prześledźmy po kolei wszystkie rubryki, które będziesz musiał wypełnić, aby wniosek był kompletny.

Rubryka 01 – zaznacz pole numer 1, wniosek o wpis do CEIDG.

CEIDG-1 rubryka 01

Rubryka 03 – pamiętaj, aby idąc do urzędu lub wypełniając wniosek mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. W rubryce 3 podajesz swoje dane.

CEIDG-1 rubryka 03

Uwaga, ważne

Pamiętaj, aby w polu nr 15 zaznaczyć kwadrat „tak, składam oświadczenie”. Bez niego wniosek zostanie odrzucony.

 

Rubryka 04 – tutaj wpisujesz swoje dane adresowe. Jeśli adres zamieszkania i zameldowania są takie same, wypełniasz tylko rubrykę 04. Jeśli inne – dodatkowo 05. W przypadku braku meldunku zaznacz odpowiedni kwadracik w rubryce 05.

CEIDG-1 rubryka 04

Rubryka 06 – to rubryka z danymi o firmie. Pamiętaj o najważniejszych kwestiach:

– nazwa firmy musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Co po nim – zależy tylko od Ciebie.

– jeśli zakładasz pierwszą w życiu działalność gospodarczą (w przeciwnym razie nie szukałbyś tego poradnika;)), to najprawdopodobniej będzie pracować sam. W tej sytuacji w rubryce „liczba osób pracujących” wpisz „1”. Rubryka „liczba osób zatrudnionych” dotyczy tylko pracowników, którzy pracują u Ciebie w oparciu o umowę o pracę. Jeśli nie masz takich osób – wpisz „0”.

Co w przypadku osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne? Doliczasz je do rubryki „liczba osób pracujących”.

CEIDG-1 rubryka 06

– rodzaje działalności gospodarczej określa się właściwymi im kodami PKD. Nie ograniczaj się do jednego, dwóch czy trzech. Nigdy nie wiesz, jak rozwinie się Twój biznes. Zachęcam Cię do przejrzenia wszystkich dostępnych kodów PKD i oceny, które są kompatybilne z rodzaje prowadzonej przez Ciebie działalności. Następnie zapisz sobie te, które wpiszesz do wniosku. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz zmienić kody PKD.

CEIDG-1 rubryka 06.03

Rubryka 07 – tu wpisz nazwę skróconą. Jest ona tylko dla urzędu, najprościej – co sugerują sami pracownicy urzędu – wpisać tam imię i nazwisko.

CEIDG-1 rubryka 07

Rubryka 08 – data rozpoczęcia działalności. Jeśli firmę zakładasz pod koniec miesiąca, zastanów się, czy możesz poczekać kilka dni. Jeśli firmę założysz np. 24 stycznia, to będziesz musiał zapłacić cały ZUS za styczeń.

CEIDG-1 rubryka 08

Rubryka 09 – miej na uwadze, że ta rubryka nie jest obowiązkowa. Dane wpisane do wniosku są ogólnodostępne, także wpisanie tam swoich danych może poskutkować niechcianą korespondencją i spamem.

CEIDG-1 rubryka 09

Rubryka 10 – miejsce wykonywania działalności. Twoja działalność musi mieć „swoje miejsce”. Jeśli będzie inne, niż adres zamieszkania, należy je wpisać w tej rubryce. Jeśli z kolei poczta ma być dostarczana na inny adres, to ten powinien być wpisany w rubryce 10.2.

CEIDG-1 rubryka 10

Rubryka 12 – tu wpisz tę samą datę, którą wpisałeś w rubryce 08.

CEIDG-1 rubryka 12

Rubryka 13 – jeśli jesteś rolnikiem i zamierzasz prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, ale pozostać ubezpieczonym w KRUS, wypełnij tę rubrykę.

CEIDG-1 rubryka 13

Rubryka 17 – jeśli w Twoim mieście jest więcej niż jeden Urząd Skarbowy, to wpisz jednostkę, do której należysz (np. Urząd Skarbowy Wrocław Fabryczna).

CEIDG-1 rubryka 17

Rubryka 18 – w tym miejscu decydujesz jak chcesz się rozliczać z państwem. Najczęściej nowi przedsiębiorcy wybierają rozliczanie na zasadach ogólnych – podatek wynosi wtedy 18% (chyba że Twój miesięczny dochód przekroczy 85 528 zł – wtedy podatek wzrośnie do 32%).

Podatek liniowy wynosi 19%, także jeśli już na starcie wiesz, że będziesz miał dochód powyżej 85 528 zł – ta opcja bardziej się będzie opłacać.

Ryczałt od przychodów to dobry wybór dla wszystkich mających małe koszty (dochód porównywalny z przychodem).

Karta podatkowa nie jest opcją dla wszystkich, ponieważ dotyczy niektórych działalności, w dodatku zależy także od wielkości miejscowości i liczby zatrudnionych osób.

CEIDG-1 rubryka 18

Warto wiedzieć

Jeśli nie wiesz, jaką formę opodatkowania wybrać – skontaktuj się z nami! Dzięki doświadczeniu we współpracy z nowymi przedsiębiorcami chętnie doradzimy, co będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

 

Rubryka 19 – zaznacz, w jakich interwałach czasowych będziesz rozliczać się z podatku dochodowego.

CEIDG-01 rubryka 19

Rubryka 20 – to wybór formy prowadzenia księgowości. W Twoim przypadku będzie to „podatkowa księga przychodów i rozchodów” – pod warunkiem, że Twój roczny przychód nie przekroczy w którymś momencie 1,2 miliona euro i rozliczasz się na zasadach ogólnych lub w oparciu o podatek liniowy.

CEIDG-1 rubryka 20

Rubryka 21 – tutaj wpisujesz nazwę podmiotu prowadzącego Twoją księgowość. Jeśli na etapie rejestracji działalności jeszcze nie wiesz, kto to będzie – dane możesz uzupełnić w późniejszym terminie.

CEIDG-01 rubryka 21

Rubryka 22 – wybór miejsca, w którym będzie Twoja dokumentacja. W przypadku, gdy będzie ona w biurze rachunkowym, to w polach 21 i 22 powinny znaleźć się jego dane.

CEIDG-01 rubryka 22

Rubryki 23-26 dotyczą specyficznych form prowadzenia dg.

Rubryka 27 – jeśli w Twojej firmie będzie funkcjonować rozdzielność majątkowa, to musisz zaznaczyć odpowiedni kwadracik.

CEIDG-01 rubryka 27

Rubryka 28 – jeśli masz rachunek firmowy, to wpisz go w rubryce 28.1. Jeśli zamierzasz podać numer konta osobistego, z którego np. korzystałeś do tej pory – wpisz go w rubryce 28.2, powyższą zostawiając pustą.

CEIDG-01 rubryka 28

Rubryka 29 – jeśli kiedyś za granicą otrzymałeś numer identyfikacyjny dla ubezpieczeń społecznych lub celów podatkowych, wpisz go w tym miejscu (wraz z krajem i rodzajem identyfikacji).

CEIDG-01 rubryka 29

Rubryka 30 – jeśli chcesz komuś udzielić pełnomocnictwa – np. księgowym – umieść ich dane w tej rubryce.

CEIDG-01 rubryka 30

I gotowe – możesz złożyć wniosek. Ale to jeszcze nie wszystko!

VAT-R – zgłoszenie obowiązku

Jeśli zamierzasz zostać vatowcem, musisz jeszcze udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć formularz zgłoszeniowy VAT-R. W roku 2018 obowiązującym formularzem jest VAT-R(13).

Formularz składasz w jednostce urzędu, którą wpisałeś w rubryce 17. Musisz to zrobić najpóźniej do dnia poprzedzającego wystawienie pierwszej faktury.

Uwaga

Nie musisz być płatnikiem VAT, jeśli sprzedaż firmy nie przekroczyła w roku ubiegłym 200,000 złotych.

ZUS ZUA

Na sam koniec, do 7 dni od rozpoczęcia funkcjonowania dg, musisz też złożyć deklarację ZUS ZUA. Pamiętaj, że możesz ją też dołączyć jako załącznik do druku CEIDG-1.

Aleksandra Olszówka, MBA
Aleksandra.Olszowka@starlit.pl

Kierownik Działu Doradztwa, z wykształcenia ekonomista, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy, prawa gospodarczego, tworzenia i zarządzania spółkami kapitałowymi.

Brak komentarzy

Skomentuj