Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Spółka z o.o. (ograniczoną odpowiedzialnością) czy działalność gospodarcza? |
14556
post-template-default,single,single-post,postid-14556,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Spółka z o.o. (ograniczoną odpowiedzialnością) czy działalność gospodarcza?

Spółka z o.o. (ograniczoną odpowiedzialnością) czy działalność gospodarcza?

Decydując się na założenie firmy w Polsce, przedsiębiorcy wybierają najczęściej dwie formy prawne – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub działalność gospodarczą. Zanim zdecydujesz się na którąś z nich, przeczytaj ten artykuł – ułatwi Ci podjęcie wyboru.

Dla kogo spółka z o.o. a dla kogo działalność gospodarcza?

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, skup się na założeniu działalności gospodarczej.

Dlaczego?

Ponieważ jest to o wiele łatwiejsza procedura. Na początku uczysz się biegłości w kwestii rozumienia i interpretacji przepisów, którą nabiera się z czasem i zdobywanym doświadczeniem. O wiele łatwiej jest już na etapie zakładania firmy. O tym, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku przeczytasz w tym miejscu. W największym skrócie wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w Urzędzie Gminy (wraz z wnioskiem ZUA), a następnie – jeśli zamierzasz zostać płatnikiem VAT – złożyć deklarację VAT-R we właściwym Urzędzie Skarbowym. Gotowe – od teraz jesteś przedsiębiorcą mogącym wystawiać faktury VAT za swoje usługi.

Zostaw swój numer telefonu – jeśli szukasz księgowości do swojej działalności gospodarczej, skontaktujemy się z Tobą!

Z kolei założenie spółki z o.o. wiąże się z kilkoma obowiązkami.

Na początku należy spisać umowę spółki z o.o. lub akt założycielski. Określa się w niej m.in. siedzibę spółki, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego czy liczbę i wartość nominalną udziałów dla każdego ze wspólników. Oprócz tego należy wnieść wkład na poczet kapitału zakładowego, powołać zarząd i radę nadzorczą/komisję rewizyjną; po tych czynnościach następuje wpis do rejestru.

Tak przygotowany, możesz zarejestrować spółkę w KRS i urzędach: Skarbowym, Statystycznym i ZUS (całość załatwisz w Sądzie Gospodarczym). Ostatnim etapem jest założenie rachunku bankowego i wybór podmiotu prowadzącego księgowość (jeśli nie będzie prowadzona na miejscu).

Zostaw swój numer telefonu – jeśli szukasz księgowości do spółki, skontaktujemy się z Tobą!

Co natomiast jest tańsze? Mimo że miesięczne koszty prowadzenia spółki z o.o. są nieco niższe, to jednak nie obejmują ubezpieczenia wspólników. Przy dobrej optymalizacji podatkowej w ogólnym rozrachunku mniej zapłacisz za działalność gospodarczą. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Księgowość działalności gospodarczej a księgowość w spółce z o.o.

Księgowość w przypadku działalności opiera na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów (w przypadku podmiotów, których dochód w roku podatkowym nie przekracza 2 mln euro).

Spółka z o.o. nakłada na przedsiębiorcę obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Na czym dokładnie polega pełna księgowość, przeczytasz w tym artykule. Naturalnie jest droższa, niż prowadzenie KPIR, ale jednocześnie bardzo dokładnie obrazuje kondycję finansową firmy.

Składki ZUS i składki zdrowotne

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą masz obowiązek płacenia składek ZUS. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności płacisz tzw. „mały ZUS”, czyli 30% standardowej wysokości składki – dokładne koszty znajdziesz w artykule Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty w 2018 roku.

W przypadku spółki z o.o. masz do czynienia z dwiema sytuacjami:

– jesteś jedynym wspólnikiem – masz obowiązek płacenia składek ZUS tak, jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą; pamiętaj jednak, że w tej sytuacji nie możesz skorzystać z „małego ZUSu”,

– nie jesteś jedynym wspólnikiem – nie masz obowiązku płacenia składek ZUS. W tej sytuacji warto jednak – jeśli myślisz o założeniu spółki z o.o. – uwzględnić koszt prywatnego ubezpieczenia.

Opodatkowanie dochodów

Działalność gospodarcza podlega czterem formom opodatkowania:

– podatek na zasadach ogólnych – 18% lub 32% (w zależności od miesięcznego dochodu),

– podatek liniowy – 19%,

– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

– karta podatkowa.

Więcej szczegółów na temat opodatkowania działalności gospodarczej znajdziesz w tym artykule.

Z kolei spółka z o.o. jest obciążona podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jego wysokość to 15% od osiągniętego zysku.

Pamiętaj jednak, że wspólnicy spółki opodatkowani są dwukrotnie. Najpierw bowiem opodatkowany jest cały miesięczny dochód spółki, a następnie należy zapłacić podatek od dywidendy.

Odpowiedzialność finansowa

Wyraźne różnice można zauważyć w przypadku odpowiedzialności za kondycję finansową firmy. W przypadku jednoosobowej działalności za zobowiązania przedsiębiorstwa odpowiadasz całym swoim majątkiem osobistym.

Z kolei w przypadku spółki – zgodnie z jej nazwą – odpowiedzialność finansowa jest ograniczona. W związku z tym, że spółka z o.o. stanowi odrębny podmiot prawny, to wspólnicy nie odpowiadają za jego zobowiązania majątkiem prywatnym. Jednak również od tej reguły są wyjątki. W jakich przypadkach? O tym przeczytasz w tym artykule.

Likwidacja firmy

Znów łatwiej jest w przypadku działalności gospodarczej – posiadając podpis z certyfikatem kwalifikowanym lub dysponując profilem ePUAP możesz to zrobić przez Internet. Musisz jedynie wysłać wniosek do właściwego Urzędu Gminy.

Bardziej skomplikowany proces towarzyszy likwidacji spółki. Przede wszystkim:

  • należy pozamykać firmowe konta bankowe,
  • upłynnić majątek spółki,
  • wypełnić zobowiązania,
  • ściągnąć wierzytelności,
  • nie wypłacać – w trakcie likwidacji spółki – zysków wspólnikom,
  • nie dokonywać podziału majątku przed spłatą zobowiązań,
  • sporządzić szereg sprawozdań, które muszą być zatwierdzone przez zgromadzenie wspólników,
  • złożyć do sądu rejonowego wniosek o wykreślenie spółki,
  • zgłosić fakt likwidacji spółki do Urzędu Skarbowego oraz ZUS.

Dalej nie wiesz, jaka forma prawna firmy będzie dla Ciebie lepsza?

Skontaktuj się z nami. Posiadamy bogate doświadczenie nie tylko w księgowości, ale również w doradztwie biznesowym. Wspólnie wybierzemy najlepszy sposób prowadzenia Twojej firmy!

Aleksandra Olszówka, MBA
Aleksandra.Olszowka@starlit.pl

Kierownik Działu Doradztwa, z wykształcenia ekonomista, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy, prawa gospodarczego, tworzenia i zarządzania spółkami kapitałowymi.

Brak komentarzy

Skomentuj

Loading...
NEWSLETTER