Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Praca w domu – umowa o dzieło czy własna działalność gospodarcza? |
14554
post-template-default,single,single-post,postid-14554,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Praca w domu – umowa o dzieło czy własna działalność gospodarcza?

Praca w domu -umowa o dzieło

Rozwój sieci i kierunek, w którym poszedł marketing internetowy stworzyły sporo możliwości do pracy zdalnej. Świadcząc tego typu usługi należy wybrać formę rozliczenia – najpopularniejszymi są umowa o dzieło i jednoosobowa działalność gospodarcza. Czym różnią się obie formy zatrudnienia i jaka będzie dla Ciebie lepsza?

Praca jako freelancer

Coraz częściej spotyka się osoby pracujące jako freelancer. Są to ludzie wykorzystujący swoje umiejętności we współpracy najczęściej z małymi i średnimi firmami. Dział marketingu w Twojej firmie chce stworzyć film wizerunkowy? Szuka się freelancera zajmującego się kręceniem takich materiałów. Na stronie www brakuje funkcjonalności, którą wprowadziła konkurencja i dzięki temu zdobywa więcej klientów? Szuka się freelancera programisty, który będzie w stanie ją wprowadzić.

Powstanie portali umożliwiających kojarzenie obu stron tylko napędza trend. Żeby jednak nie podpaść Urzędowi Skarbowemu, z klientami należy się odpowiednio rozliczać. I tu często pojawia się dylemat: jaki model przyjąć? Poszczególne transakcje rozliczać w oparciu o umowę o dzieło czy założyć działalność gospodarczą?

Umowa o dzieło – kiedy możesz się rozliczyć w oparciu o ten dokument?

Umowa o dzieło daje pewną swobodę. Nie musisz opłacać składek ZUS, w dodatku płacisz niski podatek dochodowy – to bezdyskusyjne plusy. Nie rozliczasz się także z VATu. W dodatku jest to umowa nieokreślająca w żaden sposób specyfiki wykonania danego zlecenia – kontrahenta interesuje tylko efekt Twoich działań i to z niego się rozliczasz.

Problem może się jednak pojawić szybciej, niż Ci się wydaje. Z definicji działalności gospodarczej wynika, że jest to „działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Ponadto „nastawiona jest na zarobek oraz działania w imieniu własnym i na własny rachunek”. W praktyce więc, będąc freelancerem, o wiele bezpieczniej jest założyć własną działalność gospodarczą.

Co innego, jeśli np. pracujesz na etacie i wiesz dużo o swoim zawodzie, a raz na jakiś czas – nieregularnie – napiszesz kilka tematycznych tekstów, które opublikuje na swojej stronie zaprzyjaźniony przedsiębiorca. W tej sytuacji rozliczenie w oparciu o umowę o dzieło nie wzbudzą niczyich wątpliwości.

Jakie konsekwencje grożą za nielegalną pracę na umowę o dzieło?

Jeśli prowadzisz działalność ze wszelkimi znamionami dg, ale nie zarejestrowałeś jej w wymagany sposób (tutaj przeczytasz, jak w 2018 roku założyć działalność gospodarczą krok po kroku), poniesiesz spore konsekwencje:

  • grzywna za nie płacenie składek ZUS,
  • zapłata zaległych składek ZUS,
  • kara ograniczenia wolności lub grzywny za brak rejestracji w CEIDG,
  • konieczność zapłaty zaległego podatku dochodowego,
  • konieczność zapłaty zaległego podatku VAT,
  • grzywna za niedopełnienie obowiązków podatkowo-księgowych.

Czy istnieje wyraźna granica pozwalająca stwierdzić, że to czas na założenie działalności gospodarczej?

Nie. Polskie prawo w tym względzie jest nie do końca precyzyjne i dużo zależy od okoliczności. Najczęściej wygląda to tak, że do momentu, w którym nie zaczniesz osiągać wysokiego i stałego dochodu z tytułu prowadzonej działalności, to będzie ona traktowana jako osobista i wystarczą umowy o dzieło wraz z rachunkami.

Jeśli jednak prowadzisz działania marketingowe, komunikujesz w mediach społecznościowych i stworzyłeś stronę www, a zlecenia zaczynają się pojawiać regularnie – to czas, aby założyć działalność gospodarczą i zagwarantować sobie spokój związany z ewentualną kontrolą ze strony państwa.

Działalność gospodarcza – najważniejsze obowiązki

To, co najbardziej interesuje każdego młodego przedsiębiorcę, to koszty i obowiązki, jakie poniesie w związku z prowadzoną działalnością. A te są oczywiście niemałe. Omówienie kosztów prowadzenia dg znajdziesz w tym artykule, więc tutaj skupmy się na zaletach.

Przede wszystkim jesteś ubezpieczony. Jeśli ulegniesz wypadkowi i z miejsca zdarzenia zabierze Cię karetka, za interwencję i ewentualne leczenie nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. To oczywiście skrajny przykład, ponieważ do tej samej kategorii zaliczymy wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Kolejnym benefitem jest możliwość zakupu sprzętu na firmę w cenach netto. Oznacza to, że kupno wszystkich sprzętów niezbędnych do prowadzenia działalności (o ile jesteś w stanie rzetelnie uzasadnić ich zakup) odbywa się w cenach niższych o 23% (zazwyczaj, zależy to od rodzaju kupowanego towaru).

Dla wielu solidnym argumentem będzie także możliwość otrzymania dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Warto też pamiętać, że niektórzy przedsiębiorcy nie chcą pracować z podmiotami, które nie wystawiają faktur VAT.

Chcesz założyć działalność, ale potrzebujesz doradztwa? Skontaktuj się z nami!

Joanna Olczyk, MBA
joanna.olczyk@starlit.pl

Analityk biznesowy i Prezes Zarządu Starlit, z wykształcenia ekonomista, interesuje się doradztwem podatkowym i optymalizacją przedsiębiorstw.

Brak komentarzy

Skomentuj