Nie płacisz VAT, a sprzedajesz przez internet? Elektronika, kosmetyki, komputery, RTV, AGD, części do aut – tu zwolnienia są już zlikwidowane. Sprawdź naszą listę i zweryfikuj, czy musisz przejść na VAT! Pamiętaj, że wszystkie zmiany obowiązują już od września 2019 roku.
Zwolnienie z VAT od września 2019
Przypomnijmy, w ustawie o VAT nadal – bez zmian – znajdziesz ogólne zapisy, że od podatku zwalnia się:
- sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł,
- sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności (ich lista w art. 5), jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy określonej kwoty (szczegóły w ust. 1).
Ustawa o podatku od towarów i usług zakłada też, że pewne czynności nie podlegają zwolnieniu. Zła wiadomość jest taka, że niestety ich lista się wydłuża!
Niepewne zwolnienie z VAT?
Jeśli prowadzisz firmę i nie wiesz, czy nowe przepisy wyłączające zwolnienie z VAT dotyczą także Twojej działalności – zapraszamy do kontaktu! Zweryfikujemy Twój przypadek i sprawdzimy, czy możesz nadal korzystać ze zwolnień VAT.
Sprzedaż i zwolnienie z VAT? Tu (już) nie obowiązuje
Zacznijmy od sprzedaży towarów. Katalog artykułów, które nie podlegają zwolnieniu z VAT, poszerzył się o nowe produkty – w tym kosmetyki, elektronikę, komputery czy maszyny i części do nich. Głównie dotyczy to tych towarów, które są sprzedawane np. przez internet czy telefon, ale nie tylko!
Od września 2019 roku jesteś VAT-owcem, gdy sprzedajesz:
- na odległość, bez fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. przez internet):
- preparaty kosmetyczne i toaletowe (PKWiU 20.42.1),
- komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (PKWiU 26),
- urządzenia elektryczne i nieelektryczne sprzęty gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
- maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 28).
- hurtowe i detaliczne części do:
- pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
- motocykli (PKWiU 45.4).
Te usługi od września 2019 roku wymagają VAT
Powyższa lista towarów to nie koniec zmian w zwolnieniu od VAT. W praktyce bowiem również pewne popularne usługi będą obligowały do przejścia na VAT. Do obecnego katalogu działalności, który obejmuje usługi prawnicze, w zakresie doradztwa i jubilerskie dochodzi ściąganie długów, w tym także faktoring.
Od września 2019 roku każdorazowa sprzedaż przez internet m.in. kosmetyków, elektroniki czy komputerów, a także świadczenie usług ściągania długów lub faktoringu – to dla Ciebie obligatoryjne przejście na VAT!
Przykłady, kiedy będziesz VAT-owcem
- Jeśli prowadzisz e-sklep z kosmetykami,
- Jeśli sprzedajesz w e-commerce komputery,
- Jeśli masz platformę online z soczewkami kontaktowymi,
- Jeśli sprzedajesz przez internet RTV lub AGD,
- Jeśli na platformie sprzedażowej wystawiasz maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- Jeśli handlujesz częściami do aut i motocykli (także stacjonarnie),
- Jeśli zajmujesz się ściąganiem długów lub faktoringiem.
Jednorazowe czynności a brak zwolnienia z VAT
Uwaga! Według nowych przepisów VAT musisz płacić także wtedy, gdy prowadzisz firmę i np. jednorazowo sprzedasz w internecie używany telefon lub laptop. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku spełnione zostaną równocześnie następujące warunki:
- umowa zostanie zawarta w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość (np. przez platformę aukcyjną),
- obie strony nie będą fizycznie obecne przy transakcji,
- nastąpi wyłączne wykorzystanie środków porozumiewania się na odległość (telefon, mail, wiadomość sms),
- sprzedawany przedmiot należy do katalogu niezwolnionych z VAT.
Zwolnienie z VAT. Podsumowanie
Nowe przepisy mają za zadanie, tak jak chociażby tzw. biała lista VAT, ukrócić nadużycia VAT-owskie. Niestety, może się okazać, że wprowadzą też dużo zamieszania w małych firmach, w których np. właściciel okazjonalnie sprzedaje stary sprzęt przez internet. W myśl wprowadzonych we wrześniu 2019 roku zapisów – nawet taka jednorazowa transakcja obliguje bowiem do bycia VAT-owcem.