Odpowiednio dobrana forma prowadzenia działalności gospodarczej to mniejsze ryzyko niepowodzenia biznesowego. Dobre decyzje pozwolą zminimalizować koszty utrzymania firmy.
Firmowe trudne początki
W momencie zakładania firmy wiele osób popełnia błędy. Przyczyną jest zazwyczaj nieznajomość specyfiki wszystkich dostępnych form prowadzenia działalności. Każda z nich ma swoją osobną charakterystykę, wskazując między innymi sposób ponoszenia odpowiedzialności przez osoby prowadzące dany rodzaj przedsiębiorstwa czy sposób ich opodatkowania.
Jednoosobowa działalność czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Ryczałt, a może zasady ogólne? Spółka cywilna czy partnerska? Jeśli zastanawiasz się, jak formalnie powinno wyglądać Twoje przedsiębiorstwo – skonsultuj się ze specjalistami. Podpowiemy i razem dopasujemy formę działalności do Twoich potrzeb i możliwości.
Formy prowadzenia działalności
W myśl obowiązujących przepisów mamy w Polsce kilka podstawowych typów prowadzenia działalności. Warto podkreślić, że każdy z nich ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Niezwykle istotnym jest, aby była forma prowadzenia firmy była „szyta na miarę” w stosunku do potrzeb i oczekiwań osób ją wybierających.
Aktualnie prawo pozwala na prowadzenie:
- jednoosobowej działalności gospodarczej (osoba fizyczna),
- spółki cywilnej,
- spółki partnerskiej,
- spółki jawnej,
- spółki komandytowej,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółki akcyjnej,
- spółki komandytowo-akcyjnej,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – komandytowej.
Z czym wiąże się konkretny wybór?
Decyzja o zawiązaniu konkretnego rodzaju spółki lub o rozpoczęciu prowadzenia jednoosobowej działalności wpływa na czynniki takie, jak chociażby koszty i sposób procesu rejestracji. Wybór formy prowadzenia działalności wymusza też lub ogranicza przedsiębiorcę podczas decyzji o formie opodatkowania. Może on zdecydować się na:
- kartę podatkową,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- podatek liniowy,
- zasady ogólne (księga przychodów i rozchodów lub księgi handlowe).