Wszystkie operacje handlowe i ich dokumentacja w jednym miejscu? Tak – to proste z modułem Handel od ERP enova. Dzięki niemu łatwo uporządkujesz dokumenty sprzedaży, zakupu, ofertowania, ewidencji zamówień i obsługi magazynu. Skontrolujesz też stan należności i zobowiązań. Sprawdź, w czym jeszcze pomoże Twojej firmie moduł Handel.
Handel z programem enova. Co znajdę w module?
Moduł Handel w ERP enova to uproszczenie w zakresie wystawiania dokumentów związanych ze sprzedażą i zakupami. Dzięki enova znajdą się one w jednym miejscu, razem z ofertami handlowymi firmy, ewidencjami zamówień i obsługi magazynu. Co więcej, moduł zapewni kontrolę stanu należności i zobowiązań.
W module Handel znajdziesz:
- kartoteki kontrahentów i urzędów – są to listy wszystkich podmiotów, z którymi prowadzisz współpracę – od Twoich kontrahentów, przez urzędy celne i skarbowe, aż do banków. Wybierając poszczególne kategorie, znajdziesz w nich szereg informacji niezbędnych w codziennej współpracy (warunki handlowe np. rabaty czy terminy płatności, dane teleadresowe, rachunki bankowe),
- karty towarów i usług – w zakładce umieszczone są podstawowe dane dotyczące sprzedawanych towarów, listy kodów kreskowych, jednostki miar, listy zamienników, a także listy stron www z opisami. Możesz tu także wyświetlić informacje o transakcjach związanych z danym produktem,
- magazyny – w module możesz obsługiwać jeden lub kilka magazynów. Co więcej, do każdego z nich zdefiniujesz oddzielny filtr listy towarów. Określając dany magazyn, możesz też wybrać metodę obrotu, czyli wyceny zapasów,
- cenniki – w module Handel ustalisz też wiele rodzajów cen sprzedaży i metody ich wyliczania. Możesz np. zdefiniować indywidualną cenę towaru dla określonej grupy klientów.
Dokumenty w module Handel z ERP enov
Moduł Handel pozwala tworzyć różnorodne dokumenty, w tym wszystkie sprzedażowe, magazynowe i handlowe. Jak wygląda to w praktyce? Po pierwsze, w jednym miejscu skatalogujesz faktury, paragony, faktury do paragonów, faktury korygujące, proforma i zaliczkowe. Co ciekawe, mogą one być wystawiane w różnych walutach.
Po drugie, w programie zarchiwizujesz dokumenty magazynu. Od tych rozchodu (WZ, RW), przychodu (PZ, PW), aż do tych przesunięcia międzymagazynowego (MM). Określając magazyny, wybierasz też metodę obrotu – wyceny zapasów FIFO, LIFO lub inne. Po trzecie, w module Handel łatwo zgromadzisz dokumenty handlowe, takie jak te zakupu, ofertowania czy zamówienia.
Pamiętaj! W module Handel w prosty sposób zablokujesz możliwość zatwierdzenia dokumentu lub automatycznie wyświetlisz ostrzeżenie o przekroczeniu limitu kredytowego przez danego kontrahenta.Firmy opłacające składki tylko za siebie |
Dokumentacja enova. Co jeszcze obsługuje moduł Handel?
Z modułem Handel zdefiniujesz nie tylko nowe dokumenty, ale i powiązania między nimi. Jak wspominaliśmy powyżej, z enovą wystawisz standardowe dokumenty handlowe i magazynowe, ale możesz też określić konkretne sekwencje ich tworzenia. Co to znaczy? Wygenerujesz zamówienia z ofert, faktury z zamówień, dokumenty magazynowe z handlowych – automatycznie i bez potrzeby przepisywania danych.
W module Handel zarejestrujesz też umowy i faktury cykliczne – na stałą dostawę lub wykonanie usługi z okresowym fakturowaniem. Wystawisz też, na podstawie stworzonych w systemie dokumentów transakcji wewnątrzwspólnotowych, deklarację INTRASTAT. Co więcej, stworzysz też Jednolity Plik Kontrolny (JPK) i wyślesz go do bramki Ministerstwa Finansów.
ERP enova – moduł Handel. Inne opcje
ERP enova ma jeszcze kilka ciekawych funkcji. Z modułem Handel określisz np. kaucje. Wystawisz więc dokumenty, które są stosowane do ewidencjonowania obrotu opakowaniami zwrotnymi. Do każdego towaru przypiszesz też schemat wyliczania liczby opakowań.
Z enovą stworzysz czytelne raporty, które wyeksportujesz np. do arkusza MS Excel. Będą to zarówno raporty sprzedaży, np. w ujęciu towarów i usług lub kontrahentów. Wygenerujesz też własne zestawienia. Zdefiniujesz pola, określisz mechanizmy filtrowania, wybierzesz własne widoki list.
Pamiętaj! W module Handel zdefiniujesz też uprawnienia poszczególnych operatorów. Przykład? Ten, kto możesz wystawiać faktury sprzedaży, nie może wystawiać tych zakupowych. Co więcej, można także podzielić listę kontrahentów pomiędzy konkretnych przedstawicieli handlowych. |
Czy warto rozszerzyć enovę o moduł Handel?
Tak. Jeśli handlujesz i potrzebujesz usprawnienia procesów – wybierz moduł Handel. Łatwo zintegrujesz go z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak drukarki fiskalne znanych producentów (np. POSNET, Elzab, Innova i Novitus) czy kolektory danych (np. SKK).