Grudzień to czas podsumowań, a także moment, w którym warto spojrzeć na nadchodzący rok z nowymi pomysłami i celami. Zaprezentujemy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie w 2025 roku i które mogą wpłynąć na działalność Państwa firmy. Przedstawimy nowości, które warto uwzględnić w planach na przyszłość, oraz podzielimy się wskazówkami, jak najlepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania.
Nowy rok, nowe zmiany. Co czeka nas w podatkach w 2025 roku?
JPK CIT, PIT kasowy czy wyższa akcyza. Nowości podatkowe to gorący temat, który pojawia się zawsze w ostatnim kwartale. Podpowiadamy, co czeka przedsiębiorców w nadchodzącym 2025 roku.
Nowości w przyszłym roku
Grudzień to dobry moment na podsumowanie zmian, które czekają nas w podatkach wraz z początkiem 2025 roku. A tych – jak co roku – z pewnością będzie niemało.
Znaczna część zmian, które są już oficjalnie potwierdzone, została przez nas omówiona w poprzednich wydaniach naszego #Starlitletter.
Najważniejsze zmiany w 2025 roku:
Poniżej znajdziesz najciekawsze i najważniejsze zmiany, jakie czekają nas w 2025 roku. Będą to przede wszystkim:
- JPK CIT – projekt jest na etapie opiniowania.
- Nowa definicja budynków i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
- Globalny podatek wyrównawczy.
- PIT kasowy.
- Podwyżki akcyzy.
- Projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących – czeka na podpis MF.
- Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej UE.
- Zmiany w składce zdrowotnej – projekt w Sejmie.
Co dalej?
Zastanawiasz się, co jeszcze może być kluczowe dla przedsiębiorców w 2025 roku? Zostań z nami! W kolejnych numerach przyjrzymy się zmianom, które będą wchodzić w życie po przyjęciu projektu przez Sejm.
Ułatwienia dla rodziców wcześniaków
Rodzice dzieci, które urodziły się przedwcześnie lub wymagały hospitalizacji będą korzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego. Nowelizacja kodeksu pracy została przyjęta od końca listopada.
Dla kogo zmiany?
27 listopada 2024 Sejm znowelizował Kodeks Pracy. Nowości dotyczą wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie lub wymagały hospitalizacji po terminowym porodzie.
Co istotne, zmiany nie dotyczą tylko rodziców biologicznych, ale także prawnych opiekunów, rodziców zastępczych oraz adopcyjnych.
Jak długi będzie urlop?
Nowelizacja polega na wprowadzeniu do KP uzupełnienia urlopu macierzyńskiego o okres od 8 do 15 tygodni – na konkretną długość wpływ będzie miał okres hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodzi oraz od tzw. masy urodzeniowej.
Konkretne przypadki:
W zakresie wprowadzonych zmian wyróżniamy trzy przypadki:
- Jeśli dziecko urodzi się przed ukończeniem 28 tc lub z masą równą lub mniejszą niż 1000 g – uzupełniający urlop macierzyński może wynieść tu nawet maksymalny wymiar, czyli 15 tygodni. W tej sytuacji obowiązywać będzie zasada: tydzień w szpitalu = tydzień urlopu.
- Jeśli dziecko urodzi się między 28 a 36 tc z masą urodzeniową powyżej 1000 g – urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. Analogicznie jak we wcześniejszym przypadku, tutaj również obowiązuje zasada: tydzień w szpitalu = tydzień urlopu.
- Jeśli dziecko urodzi się po ukończeniu 37 tc i będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia po porodzie do 8 tygodnia po porodzie – urlop wyniesie do 8 tygodni. Tutaj warunek jest inny, a mianowicie po porodzie pobyt dziecka w szpitalu musi wynosić przynamniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.
Ustawa ma wejść w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia.
Koniec VAT dla małych firm w całej UE
Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej Unii Europejskiej stało się faktem. Ma to ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej na terenie wspólnoty.
Gdzie obowiązuje zwolnienie z VAT?
Nowelizacja podpisana przez Prezydenta to ciekawe rozwiązanie dla najmniejszych firm. Zakłada ona, że małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia VAT nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach UE.
Aby zwolnienie miało miejsce, należy spełnić jeden warunek, a mianowicie zarejestrować się w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składać kwartalne informacje o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.
Po co nowelizacja VAT?
Podstawowym celem ustawy jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej małym firmom na terenie całej Unii. Obecnie problem polega na tym, że firmy z zagranicy, które rozpoczynają sprzedaż w Polsce, rozliczają VAT od pierwszej sprzedaży w naszym kraju.
Podobnie jest w przypadku małych firm z Polski działających w krajach UE, co oznacza konieczność rejestracji w danym kraju na potrzeby VAT.
Miejsce świadczenia usług:
Opisywany projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą miejsca świadczenia usług oraz procedury szczególnej w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Nowe zasady określania miejsca świadczenia dotyczą szeregu usług wykonywanych na rzecz podatników. Będą to m.in. usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne (np. targi i wystawy).
Katalog obejmuje także usługi pomocnicze związane z usługami wstępu na wymienione imprezy w przypadku, gdy obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub nie-podatnika) takich usług jest wirtualna.
Nowe przepisy mają obowiązywać w krajach UE od 1 stycznia 2025 roku.