Pomoc de minimis to wsparcie udzielane przez podmiot publiczny (np. samorząd lub instytucje zarządzające programami operacyjnymi), które ze względu na małą wartość nie wpływa znacząco na konkurencyjność firmy na poziomie unijnym, dlatego nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.
Kto może się starać o pomoc de minimis?
Wsparcie jest dostępne dla każdego z wyjątkiem podmiotów opisanych w art. 1 Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006, czyli:
- działających w sektorze rybołówstwa i akwakultury,
- prowadzących produkcję podstawowych produktów rolnych,
- działających w sektorze węglowym,
- prowadzących działalność w dziedzinie drogowego transportu towarowego (tj. zakup pojazdów),
- znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Co jest pomocą de minimis?
Najczęstsze formy wsparcia, które są pomocą de minimis, to:
- dotacje,
- obniżenie podatku lub podstawy opodatkowania,
- umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami,
- preferencyjne pożyczki,
- gwarancje kredytowe,
- jednorazowa amortyzacja,
- refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.
Jak obliczyć przysługującą nam wartość pomocy de minimis?
Maksymalna wysokość pomocy de minimis, którą może otrzymać jedna firma, wynosi 200 000 euro w ciągu trzech lat budżetowych. W przypadku podmiotów gospodarczych działających w transporcie kwota wsparcia nie może przekroczyć 100 000 euro (i nie można jej przeznaczyć na zakup pojazdów).
Jeśli wnioskodawca składając wniosek o dofinansowanie nie korzystał do tej pory z pomocy de minimis, może ją otrzymać w maksymalnej wysokości (200 000 lub 100 000 euro). Jeśli jednak w okresie trzech ostatnich lat kalendarzowych (rok bieżący + dwa poprzednie lata) przed złożeniem wniosku o dofinansowanie już takie wsparcie otrzymał, musi odjąć otrzymaną kwotę od limitu środów de minimis. Dzięki temu dowie się, jaka jest maksymalna przysługująca mu wartość wsparcia w danym roku.
Jak ustalić, czy otrzymane wsparcie jest pomocą de minimis?
Wystarczy odpowiednie zaświadczenie. Do wystawienia go jest zobowiązany z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku, podmiot, który udzielił pomocy (tylko w przypadku jednorazowej amortyzacji należy złożyć do Urzędu Skarbowego odpowiednie wnioski). Dokument taki powinien zawierać kwotę wsparcia w złotówkach i euro, obliczoną przy użyciu średniego kursu NBP z dnia udzielenia pomocy.
Należy pamiętać o archiwizowaniu zaświadczeń o otrzymanej pomocy de minimis. Na ich podstawie w trakcie kolejnych lat będziemy mogli sprawdzić swoją zdolność do uzyskania dofinansowania i będziemy mieli pewność, że nie przekroczymy dozwolonych prawem limitów i nie zapłacimy odsetek.
Chcesz zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji?
Skonsultuj się z naszym ekspertem 733 066 344