„Słyszałem, że najlepszy sposób na oszczędności w firmie, to…”. I tu pada informacja o amatorskich metodach optymalizacji podatkowych. Nie zawsze legalnych, czasem przynoszących skutek odwrotny do zamierzonego. Sprawdź, przed czym warto się uchronić.
Przeczytaj koniecznie, jeżeli chciałbyś optymalizować koszty w firmie, ale wolałbyś ustrzec się metod balansujących na krawędzi prawa.
Optymalizacja na… auto
W naszej codziennej pracy spotykamy się z klientami, którzy wcześniej stosowali różnego rodzaju pomysły w celu zminimalizowania podatków. Najczęstsze z nich to ryczałty na samochód. Zdarzało się na przykład, że zarząd spółki (i zarazem jej jedyni wspólnicy) wypłacali sobie wynagrodzenie za wynajem własnych samochodów prywatnych spółce. W ogólnym założeniu jest to zgodne z prawem, jednak w tym przypadku nielogiczne. Bo jak wytłumaczyć w urzędzie skarbowym, że za swój własny 10-letni samochód spółka wypłacała zarządowi ryczałt w wysokości kilku tysięcy złotych? Według stawek rynkowych nawet długoterminowy wynajem najnowszego BMW będzie tańszy.
Optymalizacja na… fundację
Innym pomysłem, z którym spotkaliśmy się w naszej wieloletniej pracy, jest zakładanie fundacji lub stowarzyszenia celem optymalizacji kosztów. Argument był zawsze jeden, mianowicie: „te podmioty nie muszą płacić podatku dochodowego”. Oczywiście – nie muszą, o ile zostanie spełniony szereg wymogów. Przed podjęciem takiego kroku, który ma na celu obniżenie kosztów firmowych, należy dokładnie przeanalizować przepisy, szczególnie te dotyczące NGO.
Optymalizacja na… faktury
Kolejnym sposobem na mniejsze podatki jest „załatwianie faktur kosztowych”. Warto jednak pamiętać, że wystawianie tzw. pustych faktur to przestępstwo. Podlega ono karze pozbawienia wolności. Warto dobrze przemyśleć decyzję, czy ryzyko jest tu adekwatne do osiągniętych korzyści. „Optymalizacja na faktury”, jak wynika z naszych obserwacji i analizy, to często grzecznościowa przysługa wobec znajomych. Lepiej zastanowić się, czy takie wsparcie nie okaże się dla nas kłopotem.
Czy istnieją metody dobrej optymalizacji?
Podsumowując, jeśli zależy ci na prowadzeniu biznesu – skup się na sprzedaży i pozyskiwaniu klientów. Księgowość, podatki i wszelkie optymalizacje zostaw profesjonalistom. Uważaj też dobierając partnera biznesowego w tym zakresie.
Czy istnieją metody dobrej optymalizacji?
Podsumowując, jeśli zależy ci na prowadzeniu biznesu – skup się na sprzedaży i pozyskiwaniu klientów. Księgowość, podatki i wszelkie optymalizacje zostaw profesjonalistom. Uważaj też dobierając partnera biznesowego w tym zakresie.
Chcesz ograniczyć koszty w firmie i nie wiesz, od czego zacząć?
Zapraszamy do kontaktu! Podpowiemy, jakie metody mogą pomóc Ci legalnie i bez niepotrzebnego ryzyka osiągnąć zamierzone cele.