Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Obniżenie limitu transakcji gotówkowych |
13372
post-template-default,single,single-post,postid-13372,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Obniżenie limitu transakcji gotówkowych

Obniżenie limitu transakcji gotówkowych. Co musisz wiedzieć?

Z dniem 1 stycznia 2017 w życie weszła bardzo istotna zmiana w prawie podatkowym – limit płatności gotówkowych został obniżony z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Prawdopodobnie słyszałeś już, że jeśli opłacisz gotówką fakturę na kwotę przekraczającą 15 tys. zł, nie będziesz mógł jej wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Przepisy podatkowe, jak to zwykle bywa, są jednak bardziej skomplikowane, więc musisz pamiętać o kilku rzeczach.

  1. Limit dotyczy kwoty transakcji, a nie pojedynczej płatności. Warto przypomnieć, że zgodnie z orzeczeniem Najwyższego Sądu Administracyjnego pod pojęciem „jednorazowa wartość transakcji” należy rozumieć ogólną wartość należności i zobowiązań (wierzytelności), określoną w umowie zawartej miedzy przedsiębiorcami. Dlatego przy zakupie na raty należy brać pod uwagę wartość brutto całego zamówienia. Z tego samego powodu także zaliczkę na poczet zamówienia przekraczającego 15 tys. zł należy uiszczać za pośrednictwem rachunku bankowego.
  2. Limit dotyczy zarówno transakcji krajowych jak i zagranicznych.
  3. Transakcje dokonywane w walutach obcych będą przeliczane na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
  4. Płatności dokonywane kartą płatniczą lub poprzez systemy pośrednictwa płatności (np. PayPal) uznawane są za dokonane za pośrednictwem rachunku bankowego.
  5. Jeśli faktura została wystawiona i zaliczona w koszty uzyskania przychodu w grudniu 2016, ale opłaciłeś ją gotówką po 1 stycznia 2017, nowe przepisy nie mają zastosowania.
  6. Nowe przepisy nie będą miały zastosowania także w przypadku płatności dokonanych po 1 stycznia 2017, ale wynikających z transakcji zawartych wcześniej, jeżeli wartość transakcji nie przekroczyła limitu obowiązującego do końca roku 2016.
  7. Jeśli przekroczysz limit transakcji gotówkowych, jesteś zobowiązany do dokonania korekty zmniejszającej koszty uzyskania przychodu (lub zwiększającą przychody) jeszcze w tym samym miesiącu, w którym została dokonana płatność gotówkowa przekraczająca limit.
  8. Nowy limit transakcji gotówkowych ma wpływ na płatników VAT! Możliwość zwrotu nadwyżki podatku VAT w skróconym terminie 25 dni będzie zależeć od tego, czy faktury dokumentujące należności zostały w całości zapłacone z uwzględnieniem obowiązku dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego.

Wciąż masz pytania dotyczące stosowania nowych przepisów?

Przyjdź do nas na konsultacje, a otrzymasz poradę „szytą na miarę”.

Zostaw e-mail lub numer telefonu:

Starlit
info@starlit.pl

Wspieramy rozwój Twojej firmy. Posiadamy wiedzę i doświadczenie zapewniające najwyższą jakość obsługi Naszym Klientom oraz charakteryzujemy się indywidualnym podejściem do Twoich potrzeb.

Brak komentarzy

Skomentuj

Loading...
NEWSLETTER