Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Tania księgowość internetowa?

Księgowość internetowa – dlaczego tak tanio?

W internecie jest kilka serwisów oferujących księgowość internetową. Kuszą one przeważnie ceną i dostępnością. Dziś sprawdzimy co tak naprawdę powoduje różnicę w cenie internetowej księgowości i tej prowadzonej przez biura rachunkowe.

1. Ubezpieczenie. Ze względu na to, że każdy przedsiębiorca rozlicza się sam, cała odpowiedzialność i konsekwencje błędów w rozliczeniach są przeniesione na użytkownika. Serwisy nie muszą wykupywać OC, które jest obowiązkowe dla biur. Ponadto jeżeli na serwisach nie spoczywa odpowiedzialność za dane rozliczenie, kwestia doradztwa jest również mocno zaniedbana. Na jednym z serwisów funkcjonuje poradnik, zawierający informację, który przycisk nacisnąć. Nie znajdziecie tam porady na temat wzorów dokumentów składanych do US ani rozliczeń. Ponadto biuro rachunkowe oprócz odpowiedzialności może reprezentować Cię w sądzie. Również gdy spóźnisz się z podatkiem bądź Urząd Skarbowy się pomyli.

2. Największe oszczędności są poczynione na doradcach telefonicznych. Po drugiej stronie słuchawki rzadko znajdują się osoby posiadające wiedzę i kompetencje by pomagać w dziedzinie księgowości. Zatem za każdą rzetelną poradę będzie trzeba płacić w stacjonarnym biurze rachunkowym. Czy wiesz jak rozliczyć pracownikowi bezpłatny urlop? Czy wiesz co stanowi wartość niematerialną i prawną z punktu widzenia księgowości? Czy można amortyzować stronę internetową? Przy odpowiedziach na te pytania pojawia się problem kolejnych oszczędności Twoim kosztem.

3. Czas. Ponieważ wszystkie czynności zostały przeniesione na Ciebie warto zastanowić się jak wyceniasz swój czas. Ze względu na to, że nie znasz tak dobrze zasad księgowości ani przepisów jak księgowi, skazany jesteś na poznanie tych zagadnień. Same rozliczenie osoby niedoświadczonej zajmuje od 20 h do 80 h miesięcznie w zależności od poziomu wiedzy oraz ilości dokumentów.

Podsumowując:

Do średniej ceny 40-58 zł/mies. należy doliczyć:

+ koszt Twojego czasu – 5 zł x 20 h = 100 zł;

+ kary za spóźnienia w opłaceniu podatków, złe rozliczenia – w najlepszym wypadku mandat wynosi 200 zł;

+ opłaty za porady licencjonowanych biur księgowych (min. 30 zł/szt.);

+ stres w sądzie i przy kontrolach Urzędu Skarbowego i PiP – bezcenne;

= więcej niż opłata za typowe usługi w biurze rachunkowych.

Zastanów się czy warto rozliczać się samemu.

Promocja usług księgowych – pierwszy miesiąc gratis

Starlit
info@starlit.pl

Wspieramy rozwój Twojej firmy. Posiadamy wiedzę i doświadczenie zapewniające najwyższą jakość obsługi Naszym Klientom oraz charakteryzujemy się indywidualnym podejściem do Twoich potrzeb.

8 komentarzy
 • Roman
  Opublikowany 20:48h, 12 listopada Odpowiedz

  Nie rozumiem tej niechęci do e-faktur. Moja cała księgowość w firmie opiera się na księgowości online i zupełnie nie żałuję. Pracuję na systemie bizin od 2 lat i nigdy mnie nie zawiódł.

  • joanna.olczyk
   Opublikowany 21:53h, 12 listopada Odpowiedz

   Witam.
   Dziękujemy za odpowiedź. W powyższym poście nie prezentujemy niechęci do e-faktur. Przeciwnie, jesteśmy zwolennikami informatyzacji, ponieważ przyczynia się ona do efektywniejszego wykorzystania czasu w firmie. Natomiast przedstawiamy krótkie porównanie tradycyjnej księgowości i księgowości “online”. Z informacji jakie znalazłam na stronie Państwa firmy (domena z Pana e-maila) wynika jasno, że portal, który Pan reklamuje (Państwa projekt) służy głównie do wystawiania faktur, obiegu faktur oraz zarządzania magazynem. Nie zastąpi on fachowego doradztwa osób posiadających wiedzę nt. rozliczeń księgowych czy doradztwa w zarządzaniu swoim biznesem.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Joanna Olczyk

 • paweł
  Opublikowany 10:57h, 29 kwietnia Odpowiedz

  wiadomo, że niższa cena nie bierze się znikąd, ale jak dla mnie, jeżeli nie ma się wielkiej firmy, która produkuje mnóstwo papierologii, spokojnie można poradzić sobie i księgować samemu. Przez rok księgowałem sam w w firmie potem faktycznie już nie było czasu więc przerzuciłem się do biura, ale nie miałem wcale problemu z doradztwem, ale jak nie ma się żadnego pojęcia o księgowości, to może być trudno komuś się ot tak nauczyć

  • Starlit
   Opublikowany 08:42h, 22 maja Odpowiedz

   Dziękujemy za komentarz i gratulujemy wiedzy w zakresie księgowości. 🙂
   Jakiego rodzaju biznes Pan prowadzi?

   Oczywiście, jeśli ktoś zna się na prowadzeniu rachunków i nie ma wielu dokumentów do księgowania, to może to robić sam.
   Zdajemy sobie jednak sprawę, że prowadzenie księgowości to żmudna praca. Wiemy, że dla przedsiębiorcy każda minuta jest cenna. Dlatego wychodzimy z założenia, że najlepiej jest, gdy każdy może poświęcić swoją energię na dziedzinę, w której się specjalizuje.

   Wsparcie Starlitu to nie tylko prowadzenie księgowości. W cenie oferujemy też bieżące doradztwo biznesowe. Komentarz eksperta pomaga spojrzeć na firmę z innej perspektywy, podrzuca świeże pomysły i pomaga w optymalizacji działalności przedsiębiorstwa. 🙂

 • mariolla
  Opublikowany 13:19h, 27 maja Odpowiedz

  Osobiście korzystam z systemu księgowości internetowej podobnie jak tysiące innych osób w Polsce i może dlatego, że jest to nieduża firma to nie narzekam na takie rozwiązanie. Może nie każdy do tego się nadaje bo rożni są ludzie ale nie negowałabym rozwiązania które sprawdzone zostało przez naprawdę liczną grupę. Chciałam zaznaczyć iż po kontroli w mojej firmie nie wyszły nieprawidłowości stąd chyba w firma się sprawdziła. Co do konsultacji to akurat w systemie z którego korzystam nie ma opcji telefonicznej obsługi a jedynie w wersji pisemnej mam odpowiedź na nurtujące mnie pytania. I patrząc jakie informacje zwrotne dostaję śmiem twierdzić że po drugiej stronie monitora siedzą bardzo kompetentne osoby. Może odpowiedź nie jest na już ale czas oczekiwania nie jest nieakceptowalny. Ogólnie polecam tę formę bo jest tańsza i na początku działalności wprowadza spory bagaż wiedzy przydatnej podczas prowadzenia firmy. Może faktycznie jak firma rośnie i zaczyna brakować czasu na sen trzeba się pokusić o skorzystanie z oferty biura rachunkowego. Jednak ja bez wątpienia będę szukała takiego które da mi pełen monitoring online i wgląd podobny jak daje mi obecnie system w firmy.

  • Starlit
   Opublikowany 13:44h, 03 czerwca Odpowiedz

   Dziękujemy Pani za podzielenie się swoją opinią. Ma Pani rację, wybór takiej formy może wydawać się korzystny dla osób, które będą miały czas na zajmowanie się prowadzeniem własnej księgowości. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób szukających bieżących oszczędności.

   W naszej opinii najlepiej skupić się na prowadzeniu własnej firmy, co w praktyce i tak pochłania znaczną ilość czasu. Nasi Klienci doceniają przede wszystkim fakt, że mogą się skonsultować z nami w każdej chwili, nie muszą osobiście kontaktować się z urzędami i co najważniejsze – to my bierzemy na siebie odpowiedzialność w przypadku błędu.

   Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia oraz indywidualnych preferencji. Wielu naszych aktualnych Klientów korzystało w przeszłości z możliwości prowadzenia firmy online, jednak ostatecznie rozwiązania te nie spełniły ich oczekiwań.

  • Starlit
   Opublikowany 13:49h, 03 czerwca Odpowiedz

   Dziękujemy Pani za podzielenie się swoją opinią. Ma Pani rację, wybór takiej formy może wydawać się korzystny dla osób, które będą miały czas na prowadzenie własnej księgowości. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób szukających bieżących oszczędności.

   W naszej opinii najlepiej skupić się na prowadzeniu własnej firmy, co w praktyce i tak pochłania znaczną ilość czasu. Nasi Klienci doceniają przede wszystkim fakt, że mogą się skonsultować z nami w każdej chwili, nie muszą osobiście kontaktować się z urzędami i co najważniejsze – to my bierzemy na siebie odpowiedzialność w przypadku błędu.

   Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia oraz indywidualnych preferencji. Wielu naszych aktualnych Klientów korzystało w przeszłości z możliwości prowadzenia firmy online, jednak ostatecznie rozwiązania te nie spełniły ich oczekiwań.

 • mariolla
  Opublikowany 13:32h, 08 lipca Odpowiedz

  ja tam rozliczam się samodzielnie już od kilku lat i bardzo sobie cenię tę usługę. Tanio jest i co do jakości nie mam zastrzeżeń. Doświadczenie brata z księgowym tylko mnie utwierdziły żeby dalej korzystać z tego. Mój koszt miesięczny jest niski a do tego po kontrolach nie miałam jeszcze większych kłopotów (w przeciwieństwie do brata). Wiadomo zależy na kogo się trafi ale ja jakoś wolę samodzielnie kierować za swoje.

Skomentuj