Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Kiedy bezwzględnie należy być VAT-owcem? |
15082
post-template-default,single,single-post,postid-15082,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Kiedy bezwzględnie należy być VAT-owcem?

Kiedy należy być VAT-owcem

Prawnik? Usługi doradcze? Jubiler? A może obrót metalami szlachetnymi? Planujesz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy musisz być VAT-owcem? Sprawdź, w jakich przypadkach bezwzględnie uiszczamy podatek VAT.

Co to jest VAT?

VAT (ang. Value Added Tax) to podatek pośredni – bo opłacany nie w urzędzie, ale podczas nabycia towaru lub usługi. W Polsce został on wprowadzony w 1993 roku. Obwiązuje zarówno kupców, jak i sprzedawców. Doliczany jest do każdej transakcji.

W praktyce podatek VAT przerzucony jest na konsumenta, który dokonując zakupu towaru lub wybierając konkretną usługę opłaca uwzględnioną w cenie daninę. Przedsiębiorca rozliczając podatek płaci jego wysokość zależną od sprzedaży. Ma też prawo odliczyć podatek już wcześniej zapłacony.

Pamiętaj!

Co do zasady, podatek VAT powinien być dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem danej usługi czy towaru, niedostrzegalny ekonomicznie, czyli neutralny.

Zapraszamy do kontaktu!

Kto obligatoryjnie musi płacić VAT?

Artykuł 5 ustawy o VAT jasno określa, którzy przedsiębiorcy już w chwili swojej pierwszej transakcji muszą być czynnymi podatnikami VAT. Obligatoryjnie opodatkowaniu podlegają więc:

 • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
 • eksport towarów,
 • import towarów na terytorium kraju,
 • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,/li>
 • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zwolnienie przedmiotowe a zwolnienie podmiotowe

 

Kto nie może być zwolniony z podatku VAT?

Art. 113 ust. 13 ustawy to katalog czynności, których wykonywanie bezwzględnie pozbawia podatnika możliwości zwolnienia z VAT. Tym samym zwolnień takich nie stosuje się w przypadku podatników:

 1. świadczących usługi:
  • w zakresie doradztwa, ale z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
  • prawnicze,
  • jubilerskie,
 2. dokonujących dostaw
  • towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy (m.in. srebro, złoto, platyna, noże, łyżki, widelce, monety, wyroby jubilerskie, bursztyn, itp.); należy mieć jednak na uwadze, że sprzedaż złota podlega zwolnieniu podmiotowemu,
  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
  • budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
  • terenów budowlanych,
  • nowych środków transportu.

Jakie są obowiązujące stawki VAT w Polsce?

Aktualne stawki podatku od towarów i usług, obowiązujące w Polsce w 2018 roku są następujące:

 • 23% – podstawowa stawka podatku VAT,
 • 8% – stawka stosowana do towarów i usług szeroko wymienionych w załączniku 3 do ustawy o VAT, takich jak m.in. cytrusy, owoce oleiste, przyprawy, ryby, a także niektóre usługi transportowe, zakwaterowanie, etc.,
 • 5% – stawka z załącznika nr 10, obejmująca: rośliny wieloletnie, niektóre orzechy (laskowe, włoskie), przyprawy (gałka muszkatołowa, kardamon), jagody, etc.,
 • 0% – według załącznika nr 8 ta dodatkowa stawka obejmuje m.in. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz eksport towarów, a także serwery, monitory, drukarki, etc.

Czy również będę VAT-owcem?

Zakładanie firmy to szereg decyzji. Jedną z nich jest przejście na VAT. Jak pokazują powyższe przykłady, istnieją sytuacje, w których decyzję podejmuje za nas ustawodawca (dając możliwość zwolnienia z VAT lub nakazując obligatoryjne opłacanie podatku).

Jeśli planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej i potrzebujesz merytorycznego wsparcia np. w związku z podatkiem VAT – zapraszamy na konsultacje z naszym doradcą podatkowym.

Zadzwoń 733 066 344 lub napisz info@starlit.pl i umów się z nami na spotkanie.

Joanna Olczyk, MBA
joanna.olczyk@starlit.pl

Analityk biznesowy i Prezes Zarządu Starlit, z wykształcenia ekonomista, interesuje się doradztwem podatkowym i optymalizacją przedsiębiorstw.

Brak komentarzy

Skomentuj