Inny VAT na kawę, kawę mleczną lub kawę z mlekiem? Zgodnie z obecną matrycą stawek VAT – to możliwe. Podobne towary, które klient kupuje często zamiennie, mają różne stawki podatku. Matryca VAT 2020 ma rozwiązać problem wielu przedsiębiorców. W planach także częściowe zniesienie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Sprawdź, co zmieni się w 2020 roku!
W marcu rząd przyjął projekt w sprawie wprowadzenia od 2020 roku nowej matrycy stawek podatku VAT. Obecnie mamy wiele usług i towarów, które mimo że bywają tożsame, to opodatkowane są różnymi stawkami. Czym będzie nowa matryca VAT 2020? Jakie zmiany wprowadzi? Które produkty będą droższe, które tańsze? Sprawdź w tekście!
Poniższy artykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na Samir Kayyali Doradztwo Podatkowe. Polub ten fanpage, jeśli chcesz być na bieżąco ze zmianami podatkowymi.
Obecna matryca stawek VAT
Dziś, jeśli sprzedajesz np. musztardę i sos musztardowy, który ma do niej bardzo zbliżony smak i skład, musisz stosować dwie stawki VAT. Podobnie jest z kawą, kawą mleczną lub kawą z mlekiem – produkty o podobnej specyfice różnią się wysokością opodatkowania. To tylko kilka przykładów, które potwierdzają tezę, że obecna sytuacja z matrycą stawek VAT jest niepożądana i trudna – przedsiębiorcy często nie wiedzą, którą stawkę VAT zastosować. Przekłada się to oczywiście na cenę produktu i rodzi pytania:
- Co zrobić, aby niepotrzebnie nie podrażać kosztu nabycia usługi czy towaru dla konsumenta?
- Jak określać stawki VAT, aby nie łamać przepisów i działać zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów?
Wymienione wyżej towary (musztardy, sosy, różne kawy) mimo tego, że są do siebie bardzo podobne, obciążone są różnymi stawkami VAT. Co zatem w takiej sytuacji może obecnie zrobić zdezorientowany przedsiębiorca – odpowiedź poniżej.
Matryca stawek VAT – zapytanie do GUS
Jeśli zastanawiasz się, czy Twój produkt powinien mieć stawkę VAT 23%, 8% czy 5%, możesz obecnie złożyć zapytanie do Głównego Urzędu Statycznego. Niestety, to rozwiązanie dość teoretyczne. Zwracając się do GUS otrzymasz bowiem ekspertyzę z klasyfikacją statystyczną Twojego towaru i właściwą dla niego stawką VAT, którą niestety… może podważyć np. organ podatkowy w toku kontroli.
Ponieważ bardzo trudno jest funkcjonować w takim pełnym niedomówień systemie prawnym czy gospodarczym, MF chce uprościć klasyfikację podatku VAT. Planowane zmiany miałyby być wprowadzane początkiem 2020 roku.
Matryca stawek VAT – 2020
Matryca stawek VAT w 2020 roku miałaby ukrócić sytuacje, w których wyroby o podobnej klasyfikacji, np. owoce czy warzywa, traktowane są dość niesystematycznie i niejednorodnie. Projekt nowej matrycy stawek VAT, który trafił do sejmu jeszcze w pierwszym kwartale 2019 roku, zakłada dwie podstawowe zmiany w 2020 roku. Oto one:
- wprowadzenie w VAT nomenklatury scalonej – w przypadku towarów nie obowiązywałaby już Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), a jedynie nomenklatura scalona (z ang. Combined Nomenclature, CN). Obecnie jest ona wykorzystywana na gruncie przepisów celnych,
- zasada równania w dół – większość towarów i usług byłaby obłożona niższym podatkiem VAT niż obecnie. Miałoby to znacznie uprościć system klasyfikacyjny. Niestety, istnieje też możliwość, że na pewne towary podatek VAT znacznie wzrośnie.
Wprowadzenie nomenklatury scalonej nie obowiązywałoby w przypadku usług, ponieważ nie podlegają one tej klasyfikacji. W tym przypadku nadal używalibyśmy PKWiU, ale w wersji z 2015 roku, nie zaś wcześniejszej – z 2008.
Przykłady matrycy stawek VAT w 2020
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w założeniu nowej matrycy stawek VAT w 2020 roku jedne produkty zdecydowanie potanieją, inne zdrożeją. Konkretne przykłady:
- potanieją owoce cytrusowe – obecnie obowiązuje na nie stawka 8%, po nowelizacji – 5%,
- ujednolici się VAT na pieczywo – dziś, w zależności od terminu spożycia, stawka to 23, 8 lub 5%. Po nowelizacji – 5%,
- tańsze wyroby dla niemowlaków (szczególnie spożywcze) – stawka byłaby obniżona z 8% do 5%,
- droższe czasopisma specjalistyczne – obecnie 5%, po zmianie – 8%,
- tańsze ebooki – książki elektroniczne obejmowałaby stawka 5%, nie zaś obecna – 23%.
Jesteś podatnikiem VAT? Nie wiesz, czy poradzisz sobie ze zmianami w 2020 roku? Twoja firma się rozwija i chciałbyś zacząć współpracę z nowym biurem rachunkowym? A może przejść na pełne księgi rachunkowe? Skontaktuj się z nami. Wspieramy naszych Klientów w zakresie prowadzenia kadr i księgowości.