Załóżmy sytuację, w której wykonujesz swojemu kontrahentowi przelew na kwotę powyżej 15 tys. zł. Co się okazuje? Wysłałeś pieniądze na konto spoza białej listy VAT i nie zgłosiłeś tego fiskusowi. Jest nowy sposób, aby „odkręcić” tę sytuację! Więcej w tekście.
Biała lista podatników VAT
O białej liście VAT pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. w tekście Biała lista VAT. MF szykuje zmiany dla podatników. Przypomnijmy, w założeniu Ministerstwa Finansów biała lista VAT to narzędzie do szybkiej weryfikacji kontrahentów. Baza jest darmowa, jawna, prowadzona w języku polskim i na bieżąco uaktualniana.
Sprawdzisz w niej m.in., czy Twój partner biznesowy jest czynnym podatnikiem VAT, a także jaki jest jego numer konta bankowego, który zgłosił do urzędu skarbowego. W czym to pomaga? W płatnościach split payment. Dzięki białej liście zawsze dokonasz ich na prawidłowe konto. Chyba, że się pomylisz. Co wtedy zrobić?
Pamiętaj! Wpłaciłeś na złe konto i do 3 dni nie zgłosiłeś tego fiskusowi? Nie będziesz mógł w pełni zaliczyć tej kwoty do kosztów uzyskania przychodu. |
Błąd z białą listą: wpłata na złe konto
Sam system jest dość prosty, ale wiemy, jak jest w praktyce – może się np. okazać, że niechcący wpłacisz pieniądze za fakturę na złe konto. Pomylisz się, zapomnisz sprawdzić, źle skopiujesz numer konta. Jeśli w ciągu trzech dni nie zgłosisz tego fiskusowi – stracisz prawo do odliczenia faktury. Co zrobić, aby uniknąć tej sytuacji?
Wpłata na złe konto? Poradnik krok po kroku:
· poproś kontrahenta o zwrot przelewu,
· dokonaj nowej wpłaty na niezarejestrowane konto,
· zaraportuj w ustawowym terminie o dokonanej wpłacie na konto spoza listy.
Jak uniknąć sankcji w związku z białą listą VAT?
Nowe rozwiązanie pozwoli Ci zachować prawo do kosztów podatkowych. Oczywiście, o ile Twój kontrahent zgodzi się na zwrot zapłaconych pieniędzy i Twoje ponowienie przelewu. To dobry sposób na uniknięcie nieprzyjemnych dla firmy sankcji, także m.in. w postaci solidarnego odpowiadania z kontrahentem za VAT nierozliczony z tytułu danej transakcji.
Pamiętaj! Nowe rozwiązanie w związku z białą listą VAT możesz stosować także w przypadku braku wpłaty w systemie podzielonej płatności (split payment). |
Skąd nowe rozwiązanie w białej liście VAT?
Nowy sposób w VAT to wynik interpelacji poselskiej. Na pytanie posła, czy można zatem zwrócić pieniądze, ponowić przelew i zgłosić to do urzędu, odpowiedź Ministerstwa była następująca:
„Zawiadomienie (…) zgłoszone w wyznaczonym terminie (trzech dni od dnia zlecenia przelewu), w okolicznościach powtórzenia anulowanej wcześniej wpłaty na rzecz czynnego podatnika VAT, powinno skutkować zwolnieniem podatnika z solidarnej odpowiedzialności od tych wpłat, jak również uprawniać do uznania wydatkowanych kwot za koszty uzyskania przychodów”.
Odpowiedź wiceministra finansów, Jana Sarnowskiego z dnia 6 marca 2020 r. na interpelację poselską nr 2109.
Biała lista VAT – problemy
Pod koniec 2019 roku publikowaliśmy tekst Gorące zmiany w podatkach – od split payment do e-kas fiskalnych. Wiemy, że nowości w przepisach (np. biała lista VAT) mogą Wam, przedsiębiorcom, sprawiać problemy. Dlatego zachęcamy do kontaktu i zadawania pytania, odnośnie wprowadzonych zmian. Na co dzień pomagamy wielu naszym Klientom i dbamy o spokój i bezpieczeństwo ich firm!