W internecie jest kilka serwisów oferujących księgowość internetową. Kuszą one przeważnie ceną i dostępnością. Dziś sprawdzimy co tak naprawdę powoduje różnicę w cenie internetowej księgowości i tej prowadzonej przez biura rachunkowe.
1. Ubezpieczenie. Ze względu na to, że każdy przedsiębiorca rozlicza się sam, cała odpowiedzialność i konsekwencje błędów w rozliczeniach są przeniesione na użytkownika. Serwisy nie muszą wykupywać OC, które jest obowiązkowe dla biur. Ponadto jeżeli na serwisach nie spoczywa odpowiedzialność za dane rozliczenie, kwestia doradztwa jest również mocno zaniedbana. Na jednym z serwisów funkcjonuje poradnik, zawierający informację, który przycisk nacisnąć. Nie znajdziecie tam porady na temat wzorów dokumentów składanych do US ani rozliczeń. Ponadto biuro rachunkowe oprócz odpowiedzialności może reprezentować Cię w sądzie. Również gdy spóźnisz się z podatkiem bądź Urząd Skarbowy się pomyli.
2. Największe oszczędności są poczynione na doradcach telefonicznych. Po drugiej stronie słuchawki rzadko znajdują się osoby posiadające wiedzę i kompetencje by pomagać w dziedzinie księgowości. Zatem za każdą rzetelną poradę będzie trzeba płacić w stacjonarnym biurze rachunkowym. Czy wiesz jak rozliczyć pracownikowi bezpłatny urlop? Czy wiesz co stanowi wartość niematerialną i prawną z punktu widzenia księgowości? Czy można amortyzować stronę internetową? Przy odpowiedziach na te pytania pojawia się problem kolejnych oszczędności Twoim kosztem.
3. Czas. Ponieważ wszystkie czynności zostały przeniesione na Ciebie warto zastanowić się jak wyceniasz swój czas. Ze względu na to, że nie znasz tak dobrze zasad księgowości ani przepisów jak księgowi, skazany jesteś na poznanie tych zagadnień. Same rozliczenie osoby niedoświadczonej zajmuje od 20 h do 80 h miesięcznie w zależności od poziomu wiedzy oraz ilości dokumentów.
Podsumowując:
Do średniej ceny 40-58 zł/mies. należy doliczyć:
+ koszt Twojego czasu – 5 zł x 20 h = 100 zł;
+ kary za spóźnienia w opłaceniu podatków, złe rozliczenia – w najlepszym wypadku mandat wynosi 200 zł;
+ opłaty za porady licencjonowanych biur księgowych (min. 30 zł/szt.);
+ stres w sądzie i przy kontrolach Urzędu Skarbowego i PiP – bezcenne;
= więcej niż opłata za typowe usługi w biurze rachunkowych.
Zastanów się czy warto rozliczać się samemu.