Jedną z form prawnych prowadzenia firmy jest jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co oznacza taka forma i jakie ma zalety oraz wady? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Jednoosobowa spółka z o.o. – co to oznacza
Na podstawie art. 4 § 1 pkt 3 KSH, z jednoosobową spółką z o.o. mamy do czynienia wtedy, kiedy wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Przedsiębiorcy decydują się na taką formę prowadzenia działalności ze względu na niższe ryzyko i ograniczoną odpowiedzialność w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej.
Kiedy jednoosobowa spółka z o.o. przestaje być jednoosobowa w świetle prawa?
Comiesięcznym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest opłata składek na ZUS. Obecnie jest to ponad 500 złotych w pierwszych dwóch latach prowadzenia działalności, co dla początkujących przedsiębiorców, których firma w pierwszych miesiącach działalności może przynosić straty, bywa kwotą zaporową.
Jednak trzeba też pamiętać, że tworząc jednoosobową spółkę z o.o. przez państwo traktowany będziesz jako takaż – jednoosobowa – firma. To naturalnie wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ZUS.
Jest jednak na to prosty sposób – część udziałów wystarczy powierzyć zaufanej osobie. Wtedy spółka przestaje być jednoosobowa.
Wspólnik iluzoryczny – co to oznacza?
Obecność wspólnika w strukturze powoduje, że spółka z o.o. przestaje być jednoosobowa. A to z kolei przekłada się na brak konieczności opłacania składek ZUS – wspólnicy są z niego zwolnieni.
Jednak uwaga na kontrolę! ZUS lubi jej poddawać podmioty, które mają rozkład udziałów np. na poziomie 99% do 1%. W takiej sytuacji mamy do czynienia z podziałem na udziałowców:
- większościowego,
- iluzorycznego.
Oprócz tego, że ZUS może poważyć faktyczne istnienie wspólnika z 1% pamiętaj też, że tracisz absolutną kontrolę nad firmą. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji wymaga od drugiej osoby pełnej współpracy.
Wspólnicy płacą podwójne podatki
Pamiętaj, że jako wspólnik będziesz płacić podwójny podatek:
- najpierw opodatkowany zostanie zysk spółki,
- następnie zaś dywidenda, którą spółka wypłaci Tobie jako wspólnikowi.
Pod uwagę weź też, że ograniczoną odpowiedzialność tylko w przypadkach gdy:
- we właściwym czasie został zgłoszony wniosek o upadłości,
- we właściwym czasie wszczęte zostało postępowanie układowe,
- niezgłoszenie wniosku o upadłość lub niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z Twojej winy,
- mimo niezgłoszenia wniosku o upadłość oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.
Jednoosobowa spółka z o.o. w organizacji
Według art. 162 KSH, jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki w organizacji. Twoje uprawnienia w tej kwestii ograniczają się jedynie do zgłoszenia spółki do rejestru przedsiębiorców.
W dodatku to niejedyna czynność, którą musisz wykonać na początku działalności. Kiedy np. podpisujesz umowę najmu lokalu pod prowadzenie działalności (lub ją kupujesz), jedyny wspólnik nie jest na tym etapie uprawniony do zaciągania zobowiązań i nabywania praw. W świetle przepisów taka czynność jest nieważna.
Rozwiązanie? Powołanie pełnomocnika, który wykona taką czynność za Ciebie.
Księgowość w jednoosobowej spółce z o.o.
Na koniec pamiętaj też, że będziesz miał obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Generuje to koszty, ponieważ w tym zakresie usługi biur księgowych są wyższe, niż w przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Jednocześnie w firmie zapewnia przejrzystość działań.
Niemniej na dłuższą metę – jeśli masz realną szansę rozwoju firmy – to dobra opcja. Dzięki niej będziesz mieć pełną jasność względem sytuacji finansowej firmy.
Jeśli potrzebujesz doradztwa lub prowadzenia pełnej księgowości – skontaktuj się z nami!