Czego nie lubią przedsiębiorcy? Płacenia podatków i wizyty urzędu skarbowego. Danina pobierana przez państwo jest obligatoryjna, a kontrola US – może się wydarzyć, lecz nie musi. Jeśli jednak „skarbówka” puka do Twoich drzwi – podpowiadamy, jak przygotować się do tej wizyty.
Kontrola skarbowa ma na celu ochronę interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa. Zapewnia również skuteczność wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności, które stanowią dochód budżetu państwa. Ma zatem za zadanie sprawdzić, jak funkcjonuje firma w zakresie naliczania i odprowadzania podatków. Jak dobrze przygotować się do kontroli?
Jak wynika z danych zebranych we wszystkich urzędach skarbowych, a przekazanych Dziennikowi Gazecie Prawnej przez biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej, urzędy skarbowe przeprowadziły w 2017 r. o jedną trzecią kontroli mniej niż rok wcześniej, ale… odzyskały prawie o połowę wyższą kwotę.
Wykorzystaj czas przed kontrolą urzędu skarbowego
W marcu 2017 roku, zgodnie z ustawą o powołaniu KAS – Krajowej Administracji Skarbowej, powstał organ prowadzący postępowania kontrolne – urząd celno-skarbowy. Wcześniej kontrolami zajmował się urząd kontroli skarbowej. Wraz z nowymi przepisami wprowadzona została możliwość, że podatnik zostanie poddany kontroli bez wcześniejszego powiadomienia.
Niemniej, jeśli urząd wyśle Ci zawiadomienie o przygotowywanej kontroli podatkowej, będzie ono zawierało m.in. jej zakres. Mając takie informacje, jako właściciel firmy możesz wcześniej uzupełnić czy zweryfikować dokumenty z danego, interesującego dla organu kontroli, obszaru. Warto, abyś wykorzystał czas przed kontrolą np. na poprawę ewentualnych błędów.
Na kontrolę z US przygotuj odpowiednie dokumenty
Każda kontrola wymusza na przedsiębiorcy przygotowanie i okazanie konkretnych dokumentów. Należą do nich zarówno te, potwierdzające rejestrację firmy, jak i pozostałe – podatkowe, które wymagane są przez zakres danej kontroli.
Księgi podatkowe różnią się w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Przykładowo, w przypadku karty podatkowej będą to np. rachunki oraz faktury wystawione na życzenie klientów. W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – np. ewidencja przychodów czy wykaz środków trwałych, a przy rozliczeniu na zasadach ogólnych – przykładowo, miesięczne wydruki z księgi przychodów i rozchodów czy ewidencja przebiegu pojazdów. Przedsiębiorca, który przygotowuje się do wizyty ze strony urzędu – czy to pierwszej, czy kolejnej – zobowiązany jest uzupełniać i przechowywać w swojej firmie pisemne potwierdzenie przebytych kontroli. Takim potwierdzeniem jest tzw. książka kontroli, którą prowadzić można zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
W tym zbiorczym dokumencie wyszczególnione są dotychczasowe kontrole, a także ich dokładna specyfikacja, zawierająca:
- oznaczenie organu kontroli,
- oznaczenie upoważnienia do kontroli,
- datę podjęcia i zakończenia kontroli,
- zakres przedmiotowy kontroli,
- zalecenia pokontrolne i informacje o ich wykonaniu,
- ewentualne uwagi.
Kontrola US a główne grzechy podatnika
Przygotowując się do kontroli, poznaj katalog błędów, które najczęściej popełniają inni przedsiębiorcy. Pozwoli Ci to zapobiec najczęściej powtarzającym się pomyłkom, a także wyciągnąć wnioski z cudzych błędów.
Do głównych grzechów podatnika zalicza się:
- błędy w danych wpisywanych do ksiąg podatkowych i do deklaracji,
- odliczanie podatku w momencie, gdy nie przysługuje prawo odliczenia,
- braki w dokumentacji podatkowej,
- wystawianie faktur na fikcyjne transakcje, także karuzelowe.
Czy moja księgowość wspiera mnie podczas kontroli?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jaką rolę podczas kontroli skarbowej odgrywa ich księgowość. Jak pomaga w przejściu przez ten trudniejszy okres? Czy może wziąć na siebie w pewnym stopniu ciężar kontroli? Kiedy interweniuje? Komentarza na ten temat udzieliła Joanna Olczyk, Prezes Zarządu Starlit:
Kontrola urzędowa na tle skarbowym to specyficzny czas dla firmy. Każdy z działów danego przedsiębiorstwa oraz wszyscy pracownicy muszą zostać powiadomieni o zaistniałej sytuacji. W Starlit wychodzimy z założenia, że jeśli przygotowujesz się do kontroli, my pomagamy Ci rozwiązać problemy natury księgowej. Co więcej, kontaktujemy się z urzędami i reprezentujemy Cię w razie takiej kontroli. Oszczędzasz czas, ale i sporo nerwów.
Jeśli szukasz biura rachunkowego, które będzie Cię wspierać na każdym etapie działalności, również podczas kontroli skarbowych – zapraszamy do kontaktu!
Z nami nie martwisz się pomyłkami. Posiadamy OC w wysokości 200 tys. zł. Ubezpieczenie chroni Cię zarówno w zakresie księgowości, jak i kadr oraz płac.
Szukasz biura rachunkowego? Zadzwoń 733 777 503 lub napisz info@starlit.pl i umów się z nami na spotkanie.