Skontaktuj się z nami
Księgowość, zakładanie spółek z o.o.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty w 2018 roku |
14548
post-template-default,single,single-post,postid-14548,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,vss_responsive_adv,vss_width_768,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty w 2018 roku

koszty działalności gospodarczej 2018

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę obowiązki, które generują koszty. Głównie wobec instytucji państwowych, związane z podatkami oraz ubezpieczeniem. Ale to nie wszystkie koszty, które warto wziąć pod uwagę.

O tym, jak założyć działalność gospodarczą przeczytasz tutaj. Sam proces jest bezpłatny – poza faktem, że zapłacisz za niego poświęconym czasem, aby udać się do Urzędu Gminy, Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niemniej już samo prowadzenie działalności oznacza konieczność opłacania podatków i ponoszenia kosztów, które może podzielić na 4 główne grupy, o których przeczytasz poniżej. Pod lupę bierzemy tylko koszty obowiązkowe, nie uwzględniając np. kosztów wynajmu pomieszczeń, zakupu maszyn właściwych danemu biznesowi czy pojazdów, które w każdym przypadku są inne.

Podatek od uzyskanego dochodu (podatek dochodowy)

Dochód to całkowity przychód (wszystko co zarobisz, nie licząc do sumy podatku VAT) pomniejszony o koszty jego uzyskania – czyli wydatki, które ponosisz w związku z prowadzeniem działalności. Więcej o tym, co możesz wpisywać w koszty przeczytasz w tym artykule.

Kiedy wiesz już, jaki Twoja firma miała w danym miesiącu dochód, możesz z niego wyliczyć wysokość podatku. Załóżmy, że w danym miesiącu zarobiłeś 10 000 złotych, ale poniosłeś koszty prowadzenia działalności (paliwo, bilety pociągowe, fotel do biura etc.) w wysokości 4 000 złotych. Twój dochód wynosi 6 000 złotych i to od tej kwoty wyliczasz należny podatek.

Zakładając działalność gospodarczą możesz zdecydować się na 4 rodzaje opodatkowania.

Podatek na zasadach ogólnych

Zawiera dwustopniową skalę:

 • jeśli Twój roczny dochód jest mniejszy niż 85 528 zł, obowiązuje Cię podatek w wysokości 18%,
 • jeśli Twój roczny dochód jest większy niż 85 528 zł, obowiązuje Cię podatek w wysokości 32%.

Podatek liniowy

Dochód wylicza się dokładne tak samo, jak w poprzednim przypadku, niemniej wysokość podatku zawsze wynosi 19%. Względem tej formy są jednak pewne ograniczenia:

 • nie można rozliczać się z małżonkiem,
 • nie można korzystać z większości ulg podatkowych,
 • nie można rozliczać się wspólnie z dzieckiem (jako osoba samotnie wychowująca),
 • nie można starać się o kredyt podatkowy,
 • nie ma kwoty wolnej od podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W tej formie opodatkowania przedsiębiorca nie pomniejsza osiąganych przychodów o poniesione koszty podatkowe, a rozlicza się według stawek właściwych rodzajowi prowadzonej działalności. Stawki wynoszą kolejno 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Karta podatkowa

Jest to zryczałtowana forma opodatkowania, stała bez względu na wysokość przychodu. Jej wysokość zależy m.in. od rodzaju usługi, wielkości miasta, w którym działalność jest prowadzona, rozmiaru działalności czy wieku podatnika.

Podatek VAT

Kolejnym podatkiem, który należy opłacać jest podatek VAT. Na kwotę brutto widoczną na fakturze składają się dwie pozycje:

 • kwota netto,
 • podatek VAT, najczęściej w wysokości 23%.

Podatek VAT rozliczasz miesięcznie lub kwartalnie. Obecnie wszystkie nowe firmy mają obowiązek wyboru rozliczenia miesięcznego, który mogą zmienić na kwartalny dopiero po upłynięciu pełnego roku obrotowego. Pamiętaj, aby wyceniając swoje usługi lub towary myśleć o kwocie netto – tylko ona docelowo trafi na Twoje konto. Warto także mieć na uwadze, że konieczność zapłaty podatku VAT wynika z samego faktu wystawienia faktury. Urzędu Skarbowego nie będzie interesować, czy należność została rozliczona w sposób, w jaki umówiły się obie strony.

Zobowiązania przedsiębiorcy wobec ZUS

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, spada na Ciebie obowiązek uiszczania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze 24 miesiące funkcjonujesz na preferencyjnych stawkach:

 • 520,10 zł z ubezpieczeniem chorobowym,
 • 504,66 zł bez ubezpieczenia chorobowego.

Natomiast po upłynięciu pierwszych 2 lat prowadzenia firmy, składki wzrastają do:

 • 1232,16 zł z ubezpieczeniem chorobowym,
 • 1166,85 zł bez ubezpieczenia chorobowego.

Uwaga: powyższe kwoty obowiązują w roku 2018.

Koszty prowadzenia księgowości

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę kwestię prowadzenia księgowości. Dla młodego przedsiębiorcy to ogromne odciążenie, ale nie tylko – doświadczony księgowy to przede wszystkim doradca, który jest w stanie zaproponować zmiany i zoptymalizować kwestię rozliczeń. Współpracę z biurem rachunkowym należy zatem traktować bardziej jako inwestycję, nie koszt.

Skontaktuj się z nami, aby poznać ofertę Starlit dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą!

Aleksandra Olszówka, MBA
Aleksandra.Olszowka@starlit.pl

Kierownik Działu Doradztwa, z wykształcenia ekonomista, specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy, prawa gospodarczego, tworzenia i zarządzania spółkami kapitałowymi.

4 komentarze
 • Od pomysłu do działalności – jak założyć własną firmę? |
  Opublikowane 18:19h, 15 lutego Odpowiedz

  […] Pamiętaj też, że prowadzenie działalności wiąże się z kosztami jej prowadzenia. ZUS, podatki, księgowość – o szczegółowych kosztach prowadzenia dg pisaliśmy niedawno. […]

 • Spółka z o.o. (ograniczoną odpowiedzialnością) czy działalność gospodarcza? |
  Opublikowane 18:22h, 15 lutego Odpowiedz

  […] Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą masz obowiązek płacenia składek ZUS. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności płacisz tzw. „mały ZUS”, czyli 30% standardowej wysokości składki – dokładne koszty znajdziesz w artykule Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty w 2018 rok…. […]

 • Katarzyna
  Opublikowane 18:30h, 28 września Odpowiedz

  Czy zalozenie wlasnej dzialalnosci zawsze wiaze sie z byciem vat-owcem?

  • Starlit
   Opublikowane 08:44h, 01 października Odpowiedz

   Dzień dobry. Nie zawsze trzeba być płatnikiem VAT, to zależy od rodzaju działalności oraz jej wielkości.

Skomentuj