Jeśli potrzebujesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością szybko i bez wychodzenia z domu – S24 jest dla Ciebie. Jak działa system zakładania spółek przez Internet i czym różni się od tradycyjnej metody? W tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Uproszczona rejestracja spółki – na czym polega?
Przez Internet zarejestrować można:
- spółkę komandytową,
- spółkę jawną,
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Rejestracji spółki możesz dokonać na tej stronie ekrs.ms.gov.pl.
Spółkę rejestruje się wykorzystując jeden ze wzorców umowy, dostępnych w systemie umożliwiającym rejestrację. Tutaj należy pamiętać, że:
Rejestracja spółki przez Internet odbywa się bez umowy spółki w formie aktu notarialnego.
Sam proces rejestracji trwa około 45 minut, natomiast w KRS spółka może figurować już po 24 godzinach (spółki rejestrowane są w godzinach pracy sądów). Dużym plusem tego rozwiązania jest niższy koszt założenia spółki w porównaniu z tradycyjną metodą. Wspólnicy mogą zaoszczędzić kwotę około 600 złotych, które w normalnym procesie należałoby zapłacić notariuszowi. W późniejszym czasie można także zmienić zapisy w umowie – należy jednak zrobić to w obecności notariusza.
Niemniej rejestracja spółki w systemie S24 ma również swoje wady. Poza faktem, że umowę sporządza się na podstawie kilku pytań znajdujących się we wzorcu, ograniczeniem jest także fakt, że do kapitału zakładowego nie można wnieść aportu (wkład niepieniężny – tutaj przeczytasz o tym więcej). Jego pokrycie możliwe jest tylko gotówką. Następnie do 7 dni od momentu wpisu do rejestru kapitał powinien zostać pokryty.
Należy się także przygotować na pokrycie kosztów związanych z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego i ogłoszenia wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym przypadku są one niższe, niż przy tradycyjnej metodzie rejestracji spółki i wynoszą 350 zł.
Jakie dokumenty należy złożyć w Urzędzie Skarbowym?
Deklarację PCC-3
Należy wypełnić deklarację PCC-3 (stawka dla umowy spółki wynosi 0,5%) oraz opłacić podatek. Jest to o tyle istotne, że w przypadku tradycyjnej metody robi to notariusz.
NIP-8
Dokument należy złożyć do 21 dni od wpisania spółki do KRS lub 7 dni, jeśli zamierzasz odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.
VAT
Konieczne jest także złożenie wniosku o rejestrację jako płatnika VAT. Nie może to nastąpić później, niż na dzień przed pierwszą transakcją o ile spółka będzie VATowcem.
Aby założyć spółkę przez Internet, musisz dysponować Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, poświadczonym ważnym certyfikatem.
Na jakie błędy uważać?
- pamiętaj, że nazwa Twojej spółki nie może wprowadzać w błąd; podobnie jest z nazwami nawiązującymi lub podobnymi do konkurencji – sąd może wtedy odrzucić Twój wniosek;
- podając nazwę spółki nie podawaj jej formy prawnej – to robi się w osobnym oknie. Obowiązkowe jest natomiast podanie oddziału;
- pamiętaj, że data złożenia ostatniego podpisu pod umową to jednocześnie data sporządzenia umowy spółki;
- pamiętaj, że członek zarządu nie może być notowany w rejestrze karnym;
- pamiętaj o podaniu pełnych danych członków zarządu spółki oraz wspólników;
- pamiętaj o podaniu prawidłowego wydziału KRS;
- pamiętaj o terminach.
Załóż spółkę z o.o.
Załatwimy wszystkie formalności za Ciebie.