We wszystkich dokumentach związanych z dotacjami pojawia się pojęcie kosztów kwalifikowalnych. Co tak naprawdę oznaczają i dlaczego są takie ważne postaramy się wyjaśnić w poniższym tekście.
Intensywność pomocy regionalnej
W oparciu o nowe regulacje, procent wydatków objętych wsparciem unijnym będzie uzależniony od regionu, w którym zlokalizowana jest inwestycja oraz od wielkości przedsiębiorstwa. Rejony, które znajdują się w niekorzystnej sytuacji gospodarczej (w szczególności wschodnia część kraju) mogą liczyć na większe wsparcie. I tak, na podstawie unijnych regulacji, maksymalna intensywność pomocy dla poszczególnych regionów została ustalona na poziomie:
- 50% – na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego,
- 35% – na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego oraz na obszarach należących do podregionów: ciechanowsko-płockiego, ostrołęcko-siedleckiego, radomskiego i warszawsko-wschodniego,
- 25% – na obszarach należących do województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego,
- 20% – na obszarach należących do podregionu warszawskiego zachodniego.
Co istotne, przedsiębiorstwa z sektora MŚP otrzymują bonus. W przypadku takich podmiotów, maksymalna intensywność pomocy automatycznie jest podwyższana odpowiednio o 10% dla średnich przedsiębiorców i 20% dla mikro i małych.
Czym są koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne?
To o czym warto wspomnieć już na samym początku to fakt, że nie istnieje jeden dokument, który jasno wskazywałby, które koszty są kwalifikowalne, a które nie. Podział ten różni się w zależności od programu operacyjnego, w ramach którego staramy się o dofinansowanie. Dlatego też za każdym razem należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją konkursową, w tym także z katalogiem kosztów kwalifikowalnych oraz niekwalifikowalnych.
Kosztem kwalifikowalnym będziemy nazywać wszystkie koszty, które podlegają refundacji ze środków unijnych. W zależności od województwa, konkursu czy formy prawnej beneficjenta, można otrzymać środki w wysokości od 20% do nawet 100% kosztów kwalifikowalnych. W jednym z obecnie trwających konkursów 1.5.1 Rozwój produktów i usług w MŚP, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, beneficjenci mogą pozyskać wsparcie w wysokości do 35% lub 45% kosztów kwalifikowalnych, do których można zaliczyć np.:
- koszty personelu,
- koszty zakupu lub wynajmu środków trwałych,
- koszty zakupu lub wynajmu wartości niematerialnych i prawnych,
- koszty budowy, przebudowy lub modernizacji nieruchomości,
- koszty doraźnego doradztwa związanego z realizacją projektu,
- koszty informacyjno-promocyjne.
Czym są zatem koszty niekwalifikowalne? To oczywiście te wydatki, których nie można sfinansować z funduszy unijnych. W przypadku konkursu 1.5.1 mogą do nich należeć m.in.:
- prowizje pobierane w ramach operacji wymiany walut,
- odsetki od zadłużenia,
- koszty pożyczki lub kredytu zaciągniętego na finansowanie dotacji,
- kary i grzywny,
- świadczenia realizowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS),
- wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON),
- wydatki związane ze sprawami sądowymi,
- podatek VAT, który może zostać odzyskany,
- zakup lokali mieszkalnych,
- wydatki na wypełnienie wniosku o dofinansowanie projektu.
Warto zapoznać się z powyższą listą, ponieważ dotyczy ona większości konkursów.
Podatek VAT
Każdy VATowiec, który otrzyma dotację unijną musi mieć świadomość, że podatku tego nie może zaliczyć do kosztów kwalifikowalnych. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w takiej sytuacji beneficjent musi pokryć VAT z własnych środków. Wnioskodawca, który nie jest płatnikiem VAT musi przedstawić podstawę prawną wskazującą na brak możliwości odliczenia VATu. Może to potwierdzić za pomocą tzw. oświadczeniu o kwalifikowalności VAT, które składane jest wraz z wnioskiem o dofinansowanie projektu. Należy pamiętać, że w obecnej perspektywie unijnej płynność finansowa przedsiębiorstw starających się o dotacje będzie miała większe znaczenie niż dotychczas. Każdy wnioskodawca będzie musiał udowodnić, że posiada środki finansowe na realizację całego projektu, np. poprzez promesę kredytową.
Chcesz zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji?
Skonsultuj się z naszym ekspertem 733 066 344