Poradnik kryzysowy Przedsiębiorcy #4, czyli o uproszczonym wniosku do ZUS, zmianach w białej liście, a także „na chłodno” o Tarczy Antykryzysowej

Recesji nie da się uniknąć, ale Polska może zyskać na obecnej sytuacji. Jak? Firmy będą baczniej przyglądać się łańcuchowi dostaw, szukając np. możliwości produkcji bliżej i bezpieczniej niż w Chinach – podpowiada forbes.pl. Tymczasem u nas o m.in. uproszczeniach wniosków ZUS, zmianach w białej liście, odroczeniach PIT od wynagrodzeń i Tarczy Antykryzysowej.
Pamiętaj, że informacje pochodzą z projektu ustawy, co oznacza, że w tym momencie nie są jeszcze wiążące! Wstrzymaj się ze złożeniem wniosków do momentu wejścia w życie konkretnych ustaw. Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Uproszczony wniosek ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wprowadzić uproszczone formy wnioskowania o odroczenie lub zawieszenie składek! W nowej wersji wymagane będą tylko:
 • podstawowe dane firmy,
 • uzasadnienie, polegające na wskazaniu, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową (mniejsze pole do wypełnienia),
 • oświadczenie o zgodności danych ze stanem faktycznym.
Ważne: nie jest to pomoc de minimis, jak informowano wcześniej! Co zrobić, aby otrzymać pomoc? Aby skorzystać z ulgi, będzie trzeba złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące, dostępny na stronie ZUS. Wniosek będzie przyjmowany drogą elektroniczną (PUE). Jeśli zostanie przyjęty, należy podpisać i odesłać do ZUS – elektronicznie lub bezpośrednio do skrzynek w placówkach – umowę. Więcej informacji na zus.pl

NKUP a biała lista

W związku z COVID-19 termin na złożenie zawiadomienia o wpłacie na rachunek spoza białej listy ma wydłużyć się z 3 do 14 dni! O białej liście VAT pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. w tekście Biała lista VAT. MF szykuje zmiany dla podatników. Dotychczas problemem była sytuacja, gdy wykonujesz przelew powyżej 15 tys. zł, wysyłasz pieniądze na konto spoza białej listy VAT (niechcący), a sprawy nie zgłaszasz w terminie fiskusowi.
Co robić, jeśli zapłacisz za niezarejestrowane konto?  

Należałoby poprosić kontrahenta o zwrot -> on dokonuje zwrotu, rejestruje konto -> robisz ponownie przelew

Więcej informacji na rp.pl

Odroczenie PIT od wynagrodzeń

Jeśli w związku z COVID-19 poniosłeś negatywne konsekwencje ekonomiczne, to będziesz mógł uiścić później – bo do 1 czerwca 2020 – zaliczki na podatek od przychodów:
 • ze stosunku służbowego,
 • stosunku pracy,
 • pracy nakładczej,
 • spółdzielczego stosunku pracy,
 • od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.
Udogodnienie będzie dotyczyło zaliczek pobranych w marciu i kwietniu 2020 r. (przepis ma dotyczyć świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz z tytułu praw majątkowych). Więcej informacji na strefabiznesu.pl

Zwolnienia pomocowe

Zwolnienie będzie dotyczyło TYLKO pomocy uzyskanej na podstawie ustawy o COVID-19. Dodatkowy warunek to otrzymanie tych przychodów w 2020 r. Podatnicy prawdopodobnie nie uwzględnią więc w podstawie opodatkowania za 2020 r.:
 • wsparcia gwarancyjnego,
 • dopłat do kredytów,
 • dopłat do oprocentowania kredytów.

Tarcza Antykryzysowa chłodnym okiem

Rząd przygotował pakiet dla biznesu, który w założeniu ma chronić firmy w trudniejszych czasach. Szacowana całkowita wartość pakietu Tarczy Antykryzysowej to 212 mld zł (blisko 10% PKB). Główne zakresy Tarczy Antykryzysowej to m.in: ochrona zdrowia (np. finansowanie walki z koronawirusem czy cyfryzacji opieki zdrowotnej), wzmocnienie systemu finansowego (pakiety regulacyjne KNF i MF oraz płynnościowy NBP), a także pomoc przedsiębiorcom i pracownikom. Najważniejsze podpunkty Tarczy Antykryzysowej, które mogłyby pomóc firmom:
 • odroczenie i rozłożenie na raty składek ZUS (bez opłat),
 • wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
 • dofinansowanie zatrudnienia i finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych,
 • finansowanie leasingu dla firm transportowych,
 • przedłużenie bankowych kredytów obrotowych,
 • wakacje kredytowe i od obowiązków administracyjnych,
 • ochrona konsumentów i pożyczkobiorców, a także przesunięcie płatności za media.
W planach są też pożyczki dla mikrofirm (5 tys. zł), brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych, rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku czy polityka drugiej szansy. - Założenia Tarczy Antykryzysowej są wielowymiarowe. Pytanie, czy uda się je zrealizować. W tym momencie musimy poczekać na szczegóły i konkrety, czyli wprowadzanie w życie ustaw (najwcześniej 27 marca, czyli w piątek). Wtedy zobaczymy, jaka będzie faktyczna pomoc dla firm i, przede wszystkim, czy będzie adekwatna do obecnej sytuacji. Jednym słowem: liczby zapisane w projekcie Tarczy muszą znaleźć teraz potwierdzenie w realnych działaniach – mówi Joanna Olczyk, Prezes Zarządu Starlit.

Szukasz dodatkowych informacji?

Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz dodatkowych informacji na temat zmian dla biznesu, koniecznie przejrzyj naszego bloga. Znajdziesz tu m.in. archiwalne Poradniki, a także wpisy dotyczące prowadzenia firmy: Zapisz się do newslettera dla przedsiębiorców i bądź na bieżąco!