Skontaktuj się z nami

tel5

Podatek u źródła |
7321
post-template-default,single,single-post,postid-7321,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_menu_slide_with_content,width_370,vss_responsive_adv,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Podatek u źródła

Udostępnij... Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Kiedy mamy do czynienia z podatkiem u źródła?

Podatek u źródła to danina na rzecz państwa stosowana w transakcjach międzynarodowych, której celem jest walka z procederem uchylania się od podatków. Kwotę „podatku u źródła” potrąca się z wypłaconego wynagrodzenia wtedy, gdy podatnik ma inną rezydencję podatkową niż podmiot dokonujący wypłaty.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której Twoja firma (z siedzibą na terenie Polski) kupiła licencję od firmy Dubaj Masters Ltd. za 100 tys. $. W takim wypadku, Twoja firma płaci Dubaj Masters Ltd. kwotę pomniejszoną o należny podatek u źródła.

Które transakcje podlegają podatkowi u źródła?

Podatek u źródła dotyczy wybranych transakcji określonych w przepisach, do których należą m.in.:

  • przychody z praw autorskich lub pokrewnych (np. sprzedaż licencji, artykułu, filmu, wideo, grafiki),
  • należności wynikające z użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego,
  • należności wynikają z przekazania know-how, czyli wiedzy związanej z doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej,
  • świadczenie usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, związanych z zarządzaniem i kontrolą, przetwarzaniem danych, HR.

Certyfikat rezydencji podatkowej, czyli jak uniknąć podatku u źródła

Warto wspomnieć, że przepisy o podatku u źródła stosuje się „z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu”. W praktyce oznacza to, że wyższą wagę od przepisów o podatku u źródła mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła. Wówczas trzeba jednak udowodnić, że kontrahent płaci podatki w innym kraju – w tym celu należy uzyskać tzw. certyfikat rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej potwierdza, że dana osoba lub firma mieszka lub ma siedzibę na terenie danego kraju, w którym płaci podatki. Jest to podstawa do tego, by nie pobierać dodatkowego podatku w Polsce.

Konieczność uzyskania takiego certyfikatu dotyczy zarówno firm kupujących od sprzedawców spoza Polski, jak i polskich podatników, którzy sprzedają za granicę. W pierwszym przypadku należy uzyskać certyfikat od zagranicznego sprzedawcy, w drugim zaś – certyfikat należy uzyskać w Polsce i przedstawić go zagranicznemu klientowi. Polski podatnik może uzyskać swój certyfikat składając do urzędu skarbowego formularz CFR-1.

2 komentarze
  • Tomasz
    Opublikowany 08:10h, 30 czerwca Odpowiedz

    Tu piszą, że wymienione przez Was transakcje nie polegają podatkowi u źródła:
    http://taxlimited.pl/uncategorized/podatek-u-zrodla-a-transakcje-z-klientami-z-polski/

    Jaka jest prawda?

    • Joanna Olczyk
      Opublikowany 13:49h, 13 lipca Odpowiedz

      Rzeczywiście, w podanym artykule jest niejasne stwierdzenie „Nie każda sprzedaż jest obciążona podatkiem u źródła”, po czym następuje lista transakcji PODLEGAJĄCYCH podatkowi u źródła.

      Żeby rozwiać wątpliwości najlepiej sprawdzić zapis w ustawie:
      Z ustawy: art. 21 ustawy o CIT i art. 29 ustawy o PIT:

      „z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6–9 oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu;”

      Cieszę się, że mogliśmy pomóc. W razie dalszych pytań zapraszam na indywidualne doradztwo w Starlit.
      Pozdrawiam

Skomentuj

Loading...
NEWSLETTER